Redakcja miesięcznika ?Zieleń Miejska? wspólnie z Targami Kielce zapraszają 
14 maja br. na konferencję poświęconą zieleni przydrożnej. Forum towarzyszyć będzie jednym z największych targów budownictwa drogowego ? Autostradzie-Polskiej.
Ten ciekawy temat nie jest zbyt często poruszany podczas branżowych konferencji. Tymczasem jest on i aktualny, i niezwykle ważny. Jeśli chłodno spojrzymy na dotychczasową historię inwestycji w zieleń przydrożną, które towarzyszą drogowym budowom, trwającym w naszym kraju na niespotykaną skalę, łatwo zauważymy, że bardzo często traktowana jest ona lekceważąco, a nierzadko w ogóle pomijana. Wystarczy się rozejrzeć podróżując polskimi drogami. Czy widzimy wówczas racjonalnie zaplanowaną zieleń wyłapującą spaliny pochodzące z ruchu kołowego? Czy wszechobecne są systemy retencyjne separujące skażoną paliwem wodę spływającą z nawierzchni wprost do przydrożnych rowów? 
Właśnie o odpowiedzialnym podejściu do drogowych inwestycji, dla których zieleń powinna być immanentnym składnikiem, zamierzamy rozmawiać w Kielcach. Na Forum zaprosiliśmy przedstawicieli samorządu, przedsiębiorstw z branży drogowej, nadzorców dróg, zarządców zieleni, architektów krajobrazu, ogrodników, dealerów sprzętu drogowego, deweloperów, naukowców oraz studentów.
Planowane tematy wystąpień to m.in.: nowoczesne projektowanie zieleni drogowej; procedury utrzymania dróg w powiązaniu z zielenią przydrożną; zielone ściany, ekrany akustyczne, pochłaniacze zanieczyszczeń; aranżacja miejsc odpoczynku na szlaku drogowym; prawidłowy dobór roślin i techniki ich sadzenia; aspekty prawne; wyzwania w kształtowaniu niskiej roślinności przydrożnej; utrzymanie drzew, sztuka ich cięcia i unikania błędów pielęgnacyjnych; bezpieczne kształtowanie zadrzewień na poboczach dróg, a także rola funkcjonalnej zieleni w infrastrukturze drogowej z jej korzyściami środowiskowymi, ekologicznymi, społecznymi i ekonomicznymi. 
Wśród prelegentów zapowiedzieli się m.in.: Ernest Rudnicki, specjalista ds. chirurgii drzew z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie; Michał Grewling, inspektor ds. nadzoru zieleni i specjalista ds. zieleni z doświadczeniem w zakresie nadzorów inwestorskich i kierowania robotami na inwestycjach liniowych oraz terenach zabytkowych; Józef Smolorz, doświadczony szkółkarz i specjalista ds. przesadzania drzew w Przedsiębiorstwie Drewsmol; Grzegorz Falkowski, ekspert ds. nasadzeń i doboru jakościowego w Związku Szkółkarzy Polskich; Michał Serafin, ekspert ds. małej architektury z Centrum Kontroli Placów Zabaw; Edyta Rosłon-Szeryńska, ekspert ds. arborystyki w Katedrze Architektury Krajobrazu na warszawskiej SGGW; Jarema Andrzej Rabiński, rzeczoznawca i biegły sądowy, a także wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia ?Dachy Zielone? i członek komisji rewizyjnej Federacji Arborystów Polskich; Maciej Żołnierczuk, ekspert ds. zieleni niskiej w Dziale Ogrodowym Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie oraz Karol Podyma, ekspert ds. projektowania, doboru materiału i realizacji łąk kwietnych. 
DOMINIK SZYMAŃSKI