Jakie drzewa będą dobrze funkcjonowały w mieście za 20 lat? Które gatunki poradzą sobie z suszą, wysokimi temperaturami i coraz trudniejszymi warunkami siedliskowymi? Jak projektować tereny zieleni, które będą nie tylko efektowne, ale również trwałe i możliwe do utrzymania?
MP3Posłuchaj tego artykułu
Wykup subskrypcję, aby odsłuchać artykuł w formacie audio.
To pytania, które coraz częściej stawiają sobie samorządy, zarządcy zieleni, projektanci i wykonawcy. Odpowiedzi będzie można szukać podczas 33. Międzynarodowych Targów ZIELEŃ TO ŻYCIE, które odbędą się w dniach 3–5 września 2026 r. w EXPO XXI Warszawa.
Nowości, które pokażą kierunek branży
Jednym z najważniejszych punktów programu tegorocznej edycji będzie premiera listy 500 roślin rekomendowanych do miasta. Opracowanie ma wspierać projektantów, urzędników, inwestorów i wykonawców w świadomym doborze gatunków odpornych na trudne warunki środowiskowe.
Ważnym elementem programu pozostaje także Konkurs Roślinnych Nowości – jedno z najbardziej rozpoznawalnych wydarzeń targów, prezentujące najciekawsze odmiany i kierunki rozwoju współczesnego szkółkarstwa. To właśnie tutaj można zobaczyć rośliny, które w kolejnych latach będą pojawiały się zarówno w miastach, jak i w prywatnych ogrodach.
Nowością będzie natomiast konkurs Zielony Laur, skupiający się na rozwiązaniach technologicznych wspierających projektowanie, realizację i utrzymanie terenów zieleni.
Ogród pokazowy „Terapia ogrodem w mieście”, przygotowany na podstawie zwycięskich projektów Ogólnopolskiego Konkursu Studenckiego organizowanego przez ZIELEŃ TO ŻYCIE oraz Ogólnopolskie Stowarzyszenie Twórców Ogrodów, pokaże z kolei, jak świadomie projektowana zieleń może odpowiadać na potrzeby różnych grup użytkowników oraz wspierać dobrostan mieszkańców.
Od doboru roślin do zie...
Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!
Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?