Poszukując atrakcyjnych rozwiązań dla przestrzeni miejskiej, postarajmy się tworzyć w wybranych miejscach kompozycje monochromatyczne. Tym razem zastanówmy się nad zielenią szmaragdową.

Gdy mówimy o roślinach, pierwszym skojarzeniem jest zieleń. Kolor zielony. Jednak zielone liście naszych roślin są rozmaite: jasne i ciemne, szarozielone, zielonożółte i niebieskozielone. W bogactwie zielonolistnych gatunków i odmian oferty szkółkarskiej uwagę przyciągają rośliny o intensywnie zielonych liściach, o których można powiedzieć ?szmaragdowe?. Soczysta zieleń, czasami lekko przełamana niebieskim, sprawia, że wyróżniają się spośród innych odmian, bo wyglądają wyjątkowo zdrowo.

Doceniając ich urodę, warto się zastanowić, jak najlepiej wykorzystać w przestrzeni miejskiej tak efektowne rośliny. I duże, i małe egzemplarze sprawdzą się oczywiście na wesołych, wielobarwnych rabatach w zestawieniach z różnymi innymi gatunkami i odmianami.

Jeśli jednak szukamy rozwiązań wysmakowanych, nietypowych, które będą zwracać uwagę mieszkańców swą odmiennością, zdecydujmy się na zielone kompozycje monochromatyczne, ale z dominacją właśnie zieleni szmaragdowej. Rośliny o tej barwie będą doskonałym tłem dla egzemplarzy w innych odcieniach zieleni, podkreślą ich pokrój i charakterystyczną fakturę.

Zimowe wsparcie

Powodem, dla którego warto tworzyć w mieście kompozycje szmaragdowe, jest to, że wiele gatunków i odmian...