Z dr hab. Jakubem Kronenbergiem i dr hab. Inż. Tomaszem Bergierem, członkami Fundacji Sendzimira oraz autorami poradnika z serii ?Zrównoważony Rozwój ? Zastosowania? rozmawia Dominik Szymański.

Spotykamy się dziś, gdyż ukazał się kolejny poradnik z serii ?Zrównoważony Rozwój ? Zastosowania? dotyczący międzysektorowej współpracy na rzecz zieleni w miastach. Tematem przewodnim marcowego wydania miesięcznika ?Zieleń Miejska? są place zabaw. Czy Panów zdaniem, jako redaktorów poradnika, tego rodzaju mała infrastruktura powinna być rezultatem współpracy mieszkańców z władzami miasta oraz deweloperami?

Jakub Kronenberg: Place zabaw to świetny przykład tego, jak powszechnie stosowane są odgórnie narzucone rozwiązania i jak rzadko udaje się współpraca różnych grup potencjalnie zainteresowanych tematem. Z entuzjazmem przyjęliśmy wiadomość o inicjatywie Zarządu Zieleni m.st. Warszawy i fundacji Na Miejscu, dotyczącej tworzenia placów zabaw z naturalnych materiałów w sposób angażujący przede wszystkim ich przyszłych użytkowników, czyli dzieci. Dzieci świetnie wiedzą, czego potrzebują do dobrej zabawy, a naturalny plac stwarza często więcej możliwości niż typowy, metalowo-plastikowy. Dzięki warszawskiemu przedsięwzięciu okazało się, że potrzeba wywierania wpływu na miejsca spędzania czasu wśród społeczeństwa jest bardzo duża. Do fundacji Na Miejscu wpłynęło 150 zgłoszeń od grup gotowych zaangażować się w tworzen...