Architekt krajobrazu Zac Tudor w rozmowie z Noelem Kingsburym na temat projektu „Grey to Green” w Sheffield oraz zrównoważonych miejskich systemach odwadniających.

Noel Kingsbury: Czy możesz nam opowiedzieć o „Grey to Green” w angielskim mieście Sheffield?
Zac Tudor: „Grey to Green” to transformacyjny projekt rewitalizacji miejskiej, który przekształcił surową, szarą infrastrukturę uliczną w tętniącą życiem zieloną przestrzeń. Sheffield, otoczone starymi lasami i wrzosowiskami, zawsze było znane ze swojego zielonego charakteru. Pod koniec lat 90. XX w., pracując dla Rady Miasta Sheffield, zrozumieliśmy, że musimy projektować przestrzenie, które nie tylko dobrze wyglądają, ale także odpowiadają na szersze wyzwania, takie jak zachowanie bioróżnorodności czy gospodarowanie wodami opadowymi.

Stąd też „Grey to Green” to kompleksowy system ogrodów deszczowych, który wykorzystuje byliny i trawy ozdobne do przechwytywania i oczyszczania wód opadowych, zanim trafią do rzek. Przyczynia się także do spowolnienia spływu wody deszczowej do systemu kanalizacji. Ogrody deszczowe zatrzymują wodę, zmniejszając ryzyko powodzi i poprawiając jakość wody. System ten zwiększa jednocześnie różnorodność biologiczną, tworzy kompleksowe siedliska i poprawia jakość życia w mieście zar&oacut...