Samorządy przechodzą na zieloną stronę
W samorządach w całej Polsce odnawialne źródła energii przestały być jedynie modnym hasłem, a stały się kluczowym elementem strategii walki z kryzysem energetycznym. W Bydgoszczy, Gdańsku, Wrocławiu i wielu innych miastach słońce, wiatr czy energia z odpadów zyskują nowe życie w sercu miejskiej infrastruktury. Czego jeszcze możemy się spodziewać od lokalnych liderów? Jakie wyzwania stoją przed nimi w drodze do zielonej przyszłości?
W Polsce, gdzie znaczna część energii pochodzi z węgla, wyzwania związane z transformacją energetyczną są szczególnie trudne. Choć wiele decyzji podejmowanych jest na szczeblu centralnym, to samorządy lokalne odgrywają ważną rolę w realizacji tej transformacji. Właśnie tutaj, na lokalnym poziomie, rozgrywa się prawdziwa batalia o czystsze powietrze, niższe rachunki za energię i zrównoważony rozwój.
Słońce pracuje dla miast
Samorządy stawiają na fotowoltaikę, z rozmachem zmieniając dachy szkół, przedszkoli, urzędów i innych budynków publicznych w małe elektrownie słoneczne. Przykład? Bydgoszcz. Miasto może pochwalić się aż 68 instalacjami na obiektach publicznych oraz kolejnymi pięcioma w miejskich spółkach, których łączna moc wynosi 1,38 MW. Efekt? Znaczne obniżenie kosztów energii elektrycznej oraz realna redukcja emisji CO2. To nie wszystko. Jak poi...