Nowoczesne miasto do niedawna kojarzyło się z dużym zagęszczeniem betonowych budynków, asfaltowymi drogami i małą ilością zieleni. Na szczęście takie dystopijne obrazy coraz częściej są tylko wytworem wyobraźni filmowców. Miasta coraz bardziej dbają o to, aby na ich terenie było jak najwięcej zieleni, która przynosi same korzyści – poprawia mikroklimat, wpływa na dobrostan mieszkańców i znacząco zmienia estetykę.

Okazuje się, że w służbie ekologii i w interesie drzew mogą także działać nowoczesne technologie. Miasto Katowice postanowiło przy ich pomocy oddać mieszkańcom głos w kwestii nowych lokalizacji dla drzew. Jak to się zaczęło, jak działa i czy przedsięwzięcie to się udało?

Od Globalnego szczytu klimatycznego do lokalnych działań

W grudniu 2018 r. w Katowicach odbył się szczyt klimatyczny ONZ (COP24). Konferencja w sercu Śląska o zmianach klimatycznych to była doskonała okazja, by pokazać w skali globalnej, jak wiele w Katowicach dzieje się na rzecz ochrony klimatu i jakie sukcesy na tym polu już osiągnięto przez ostatnie kilkanaście lat. Katowice to unikalne miejsce na mapie Polski, które jest wzorcowym przykładem dynamicznej przemiany z regionu przemysłowego w nowoczesną metropolię. Kluczem do sukcesu jest konsekwentne realizowanie strategii opartej na takich dziedzina...