?Rośliny leśne? z serii ?Flora Polski?, Leokadia Witkowska-Żuk, MULTICO Oficyna wydawnicza

W ramach serii wydawniczej ?Flora Polski? ukazał się kolejny tom, tym razem opisujący rośliny leśne. Autorką opracowania jest Leokadia Witkowska-Żuk ? emerytowany profesor Warszawskiej SGGW, botanik leśny, wychowawca wielu pokoleń leśników. W książce szczegółowo opisano 53 gatunki drzew, 65 gatunków krzewów, 554 gatunki krzewinek i zielnych roślin naczyniowych, 58 mszaków i 32 porosty. Przedstawione gatunki uporządkowano zgodnie z ich występowaniem w strukturze warstwowej: drzew, krzewów, runa i warstwy mszysto-porostowej. W opisie każdego gatunku ujęto jego morfologię, biologię, uwarunkowania siedliskowe, występowanie na świece i w Polsce oraz w zespołach leśnych. Dodatkowo za pomocą piktogramów zobrazowano status ochrony gatunkowej danej rośliny, właściwości lecznicze, toksyczność, a także to, czy jest ona gatunkiem obcym: archeofitem lub ksenofitem i czy wykazuje cechy inwazyjności. Przy niektórych gatunkach w formie ciekawostki podane są także informacje o ich właściwościach użytkowych. Całość ilustrują fotografie wykonane przez najlepszych fotografów botaników. Książka ta przeznaczona jest przede wszystkim dla leśników, studentów i nauczycieli. Niemniej informacje w niej zawarte pozwalają na bezbłędną identyfikację roślin przez wszystkich interesujących się przyrodą Polski.

?Ustawa o ochronie przyrody. Komentarz?, wydanie 3, Krzysztof Gruszecki, Wolters Kulwer Polska

Publikacja wydawnictwa Wolters Kulwer Polska to najbardziej aktualny na rynku (stan prawny z 1 września 2013 r.) poradnik dla prawników, sędziów, pracowników administracji, regionalnych dyrektorów ochrony środowiska, a także specjalistów z przedsiębiorstw przesyłowych oraz zajmujących się pielęgnacją i konserwacją zieleni, którzy na co dzień mają styczność z ustawą o ochronie przyrody. Autor ? radca prawny i specjalista w sprawach ochrony środowiska, a także były sędzia Sądu Administracyjnego w Gdańsku i Bydgoszczy oraz członek Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Bydgoszczy ? w przystępny sposób objaśnia, jak stosować zapisy ustawy regulującej w szczególności problematykę prawnych form ochrony przyrody, ochrony zieleni w miastach i na wsiach, organizacji ochrony przyrody oraz odpowiedzialności za naruszenie prawa w tym zakresie. Wśród najważniejszy problemów omówionych w podręczniku znalazły się m.in. zasady wydawania zezwoleń na usuniecie drzew lub krzewów, zmiany podstaw funkcjonowania parków narodowych czy zasady prowadzenia ochrony gatunkowej.

?Światła miasta?, Justyna Martyniuk-Pęczek, Wydawnictwo Marina

?Światła miasta? to swego rodzaju monografia opisująca niebagatelną rolę, jaką odgrywa oświetlenie w przestrzeni publicznej współczesnych miast. Na łamach publikacji autorka szczegółowo opisuje, jak w ciągu wieków zmieniały się forma i znaczenie sztucznego światła w miastach, a także próbuje scharakteryzować współczesne jego funkcje oświetlenia, zarówno użytkowe, jak i dekoracyjne. Książka ta stanowi nie tylko doskonałe źródło wiedzy, ale również inspiracji dla architektów czy urbanistów. Każde z opisywanych zagadnień jest opatrzone zdjęciami i rycinami, a liczne schematy mogą być wskazówkami podczas projektowania instalacji oświetleniowych w przestrzeniach zewnętrznych miast i iluminacji obiektów. Autorka wiele miejsca poświęca znaczeniu współczesnej reklamy świetlnej ? jej ewolucji, postępującej wraz ze zmianami gospodarczymi, społecznymi i kulturowymi, podkreśla też zróżnicowane funkcje, jakie pełni iluminacja obiektów. Ponadto z publikacji dowiedzieć się można, w jaki sposób za pomocą odpowiedniego oświetlenia kształtować przestrzeń publiczną, a tym samym kreować formę miast, a także jak za pomocą świetlnej dekoracji okolicznościowej podkreślić aspekty kulturowe, wynikające z tradycji i historii danej społeczności.