Reklama

AD1A KUBOTA 04.03-04.04.24

Polacy chcą aktywnie uczestniczyć w tworzeniu miejsc zielonych - wyniki badania

Polacy chcą aktywnie uczestniczyć w tworzeniu miejsc zielonych - wyniki badania
11.01.2021, o godz. 14:24
czas czytania: około 4 minut
0

Jak wynika z badania świadomości i zachowań ekologicznych mieszkańców Polski dot. zazieleniania przestrzeni lokalnej, przeprowadzonego w listopadzie 2020 r. dla Ministerstwa Klimatu i Środowiska, aż 83% respondentów jest zadowolona z jakości terenów zielonych w okolicy zamieszkania, a 75% badanych jest gotowych zaangażować się w tworzenie nowych i dbanie o istniejące tereny zielone w swojej najbliższej okolicy.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_01.03.24-01.04.24

Jednotematyczne badanie świadomości i zachowań ekologicznych zostało zrealizowane w dniach 16 –17 listopada za pomocą techniki CATI (ang. Computer Assisted Telephone Interview), czyli wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo.

Ogólnopolska próba badanych w wieku 15 lat i więcej została dobrana losowo i jest reprezentatywna ze względu na zmienne demograficzne,takie jak: płeć, wiek i miejsce zamieszkania (wielkość miejscowości i województwo). Maksymalny błąd szacowania dla próby losowej liczącej 1000 osób wynosi +/-3,1%.

Zieleń, edukacja, opieka zdrowotna – trzy najważniejsze obiekty w miejscu zamieszkania

Zdaniem badanych najważniejszymi obiektami w sąsiedztwie zamieszkania jest park lub inna zieleń miejska niewyposażona w urządzenia i budowle służące rekreacji i wypoczynkowi (59%), kolejnym najczęstszym wskazaniem jest szkoła, przedszkole czy żłobek (47%) oraz opieka medyczna i apteki (42%). Na dalszych miejscach uplasowały się małe sklepy osiedlowe (41%), tereny rekreacyjno-wypoczynkowe, obiekty kulturalne (20%). Na trzech ostatnich pozycjach znalazły się kościół (2%), infrastruktura drogowa i komunikacja miejska (1%), większy sklep, market (1%).

Analizując trzy najczęstsze wskazania pod względem cech społeczno-demograficznych można zauważyć, że:

  • park lub inną zieleń miejską częściej wybierały osoby młodsze (w wieku 15-14: 68%, 25-34 lat: 67%), mieszkające w dużych miastach mających powyżej 500 tys. mieszkańców (76%), które posiadają status ucznia lub studenta (79%),
  • szkołę, przedszkole, żłobek najczęściej wybierały osoby wieku 35-44 lat (66%), które mieszkają na wsi (59%) i obecnie nie pracują (77%). Obiekt ten był częściej wybierany przez większe rodziny, liczące 4 lub 5 i więcej osób (odpowiednio 63% i 60%), gdzie przeciętny całkowity miesięczny dochód netto na 1 członka rodziny wynosi do 1500 zł (62%),
  • Opieka medyczna i apteka cieszyły się natomiast największą popularnością wśród osób starszych w wieku 45-59 oraz 60 lat i więcej (odpowiednio 42% i 49%). Częściej są to osoby posiadające emeryturę bądź rentę (51%) oraz niepracujące (50%).

Jak ważne jest zieleń w okolicy zamieszkania i jak oceniamy “ilość” terenów zieleni?

Jak ważne jest Pana/Pani zdaniem posiadanie terenów zielonych w okolicy zamieszkania? To kolejne pytanie na które odpowiadali respondenci. Przez tereny zielone należy tu rozumieć na przykład parki, boiska, place zabaw, działki i ogrody społeczne, lasy i obszary bardziej naturalne, ścieżki nadrzeczne i nad kanałami. Okazuje się, że dla 97% badanych ważne jest posiadanie terenów zielonych w okolicy zamieszkania, przy czym dla 84% kwestia ta jest bardzo ważna. Kobiety częściej wybierały pozytywne odpowiedzi (100%). W przypadku wykształcenia kwestia ta jest najmniej istotna wśród osób posiadających wykształcenie podstawowe i gimnazjalne.

Respondenci zapytani o to ile według ich opinii jest terenów zielonych w okolicy zamieszkania w 72% uznali, że w okolicy zamieszkania mają dużo terenów zielonych. 20% badanych uznało że w ich okolicy zamieszkania takich terenów jest ani mało ani dużo. 7% badanych wybrało odpowiedź mało a 2% bardzo mało.

Częstotliwość odwiedzania i odległość terenów zielonych

Dziewięciu na dziesięciu respondentów co najmniej dwa razy w ciągu miesiąca odwiedziło tereny zielone w okolicy zamieszkania w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Codziennie robi to 36% respondentów – wynika z badania.

Aż 85% badanych ma najbliższy zielony teren w zasięgu do 10 minut drogi piechotą, z czego 56% dzieli od terenów zielonych zaledwie 5 min drogi pieszo.

Zadowolenie z jakości terenów zielonych

Jak bardzo jest Pan/Pani zadowolony/zadowolona z jakości terenów zielonych w swojej okolicy zamieszkania? W odpowiedzi na to pytanie aż 83% badanych odpowiedziało, iż są oni zadowoleni (40% bardzo zadowolonych i 43% raczej zadowolonych) z jakości terenów zielonych w okolicy zamieszkania.

Największym zadowoleniem z jakości terenów zielonych cieszy się region północno-zachodni (90%), na drugim miejscu mamy wschodnią część Polski (86%), na trzecim południowo – zachodnią (85%), na czwartym północną i centalną (po 83%), na piątym południową (74%).

Funkcje zieleni w ocenie badanych

Wśród najczęściej wymienianych funkcji, jakie powinny spełniać tereny zielone w okolicy zamieszkania, badani wymieniali: funkcję rekreacyjno-sportową (38%), miejsce odpoczynku, relaksu (37%), estetykę, czystość (22%), alejki do spacerowania (16%), świeże powietrze (15%), drzewa, różnorodna roślinność (13%), miejsce dla dzieci (11%), bliska odległość od domu i dostępność (11%), ścieżki rowerowe (8%), obcowanie z naturą (6%).

Na ostatnich pozycjach znalazły się następujące funkcje terenów zielonych: funkcje społeczne (4%), miejsce dla zwierząt (3%), duża przestrzeń (3%), edukacja i ekologia (2%).

Polacy chcą aktywnie uczestniczyć w tworzeniu miejsc zielonych

Aż 75% badanych jest gotowych zaangażować się w tworzenie nowych i dbanie o istniejące tereny zielone w najbliższej okolicy (25% zdecydowanie tak i 50% raczej tak). Wśród osób deklarujących chęć czynnego udziału w tworzeniu zieleni największą grupę stanowią osoby w wieku 35-59 lat.

Jakie są powody braku zdecydowanego zaangażowania w dbanie o tereny zielone? Okazuje się że największą przeszkoda jest brak czasu (44%), Inne odpowiedzi to: “to raczej zadanie miasta” (17%), “nie wiem gdzie się zgłosić” (12%). Wśród przeszkód pojawiają się także brak doświadczenia, stan zdrowia czy wiek.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024