Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

Polska liderem unijnej Blue Deal

Polska liderem unijnej Blue Deal
R.G.
14.12.2023, o godz. 13:08
czas czytania: około 2 minut
0

Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny (EKES), wspiera działania na rzecz poprawy dostępu do czystej wody i zrównoważonego gospodarowania zasobami wodnymi. W połowie lipca br., na posiedzeniu plenarnym EKES przyjęto pierwsze opinie w zakresie Blue Deal. Aktywność ta jest kontynuowana. Możliwe, że Polska odegra w tym procesie ważną rolę.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B BDO zamknięcie roku [14.10-22.11.24]

Blue Deal (ang.: Niebieski Ład), ma być wodnym odpowiednikiem proekologiczno-rolniczego Green Deal (ang: Zielonego Ładu).

Dbałość o zasoby wody

Dotyczy to przygotowania i realizacji działań polepszających dostęp do wody, tworzenie zrównoważonej i odpornej infrastruktury wodnej, sieci dystrybucyjnej, ekonomii Blue Deal, wdrażania wodooszczędnych technologii, zrównoważonej gospodarki wodnej, rozwiązań o obiegu zamkniętym, a także efektywnego zużywania wody.

Przy okazji, duży nacisk kładzie się na efektywność wykorzystywania wody w różnych sektorach gospodarki (m.in. wod-kan. i energetyce), a także na kwestie dotyczące finansowania powyższych zadań.

Polska liderem zmian

– Jest też zgoda i porozumienie dotyczące tego, by właśnie Polska była liderem procesu przygotowania i wdrażania strategii Blue Deal – zauważa Posłanka do Parlamentu Europejskiego Magdalena Adamowicz. – Polityka zrównoważonego rozwoju i wykorzystania zasobów wodnych znakomicie wpisuje się w główny nurt działań Unii Europejskiej, czyli w Zielony Ład – który jest priorytetowym zadaniem dzisiejszej Unii. Jak wiemy, zasoby wody nie są nieograniczone. Są też problemy z wykorzystaniem ścieków i z retencją deszczową. Także tutaj mamy wiele do zrobienia. I w zasadzie nie ma jeszcze żadnego kraju, który wysuwa się na pozycję lidera w tym obszarze. Natomiast my w Polsce mamy świetne uczelnie wyższe, wspaniałych inżynierów, hydrologów, odpowiedzialny biznes oraz finansowanie.

Polskie konsorcjum Blue Deal

W powyższym kontekście, Eurodeputowana Magdalena Adamowicz opowiada się za stworzeniem   konsorcjum na bazie potencjału wspomnianych instytucji i środowisk, które podejmie się realizacji zadań w ramach Blue Deal.

To temat ważny dla całego społeczeństwa, bo przecież każdy z nas korzysta z wody – wskazuje Adamowicz.

Czy to się uda? Zobaczymy. W każdym razie, najbliższy czas będzie okresem wytężonych działań zmierzających do wdrażania strategii Blue Deal.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024