Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

Polskie miasta inwestują w zieleń mimo pandemii koronawirusa

Polskie miasta inwestują w zieleń mimo pandemii koronawirusa
09.04.2020, o godz. 8:20
czas czytania: około 4 minut
0

Zamknięte parki, place zabaw i inne tereny rekreacyjne - tak wygląda w tej chwili rzeczywistość wszystkich polskich miast. Epidemia musi jednak kiedyś minąć, a mieszkańcy będą mogli nadal cieszyć się terenami zielonymi. Mimo trwającej epidemii miasta realizują i planują kolejne "zielone inwestycje".

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B KUBOTA 04.03-04.04.24

Lublin – powstanie 26 tys. m² łąk kwietnych, muraw ekstensywnych oraz łanów słoneczników
Miasto przygotowuje właśnie postępowanie przetargowe na zamówienie, które pozwoli mieszkańcom cieszyć się niemal 26 tys. m² łąk kwietnych, muraw ekstensywnych oraz łanów słoneczników.
Miejsca, w których w tym roku pojawią się łąki kwietne o łącznej powierzchni 8863 m²:

  • al. Unii Lubelskiej, pas dzielący o pow. 2093 m²
  • ul. Głęboka, pas dzielący o pow. 2520 m²
  • przy Zalewie Zemborzyckim, o pow. 1456 m²,
  • w wąwozie „Rury”, o pow. 1154 m²,
  • na rondzie im. Mokrskiego, o pow. 660 m²,
  • ul. Nałęczowska, pas dzielący o pow. 517 m²,
  • przy ul. Bernardyńskiej, o pow. 300 m² ,
  • na pętli autobusowej przy ul. Wojciechowskiej, o pow. 163 m².

Zieloną nowością w Lublinie będą murawy ekstensywne w pasach drogowych o łącznej powierzchni 14 388 m², które charakteryzują się powolnym wzrostem, więc wymagają koszenia jedynie dwa razy w roku.

Podobnie jak łąki, murawy ekstensywne są atrakcyjne wizualne, gdyż dzięki wmieszaniu w materiał siewny nasion ziół i kwiatów, pięknie zakwitają.

Dodatkowo, w ramach lubelskich obchodów 100-lecia urodzin Papieża Jana Pawła II, w dwóch miejscach w Lublinie zakwitną słoneczniki. Łany tych kwiatów o łącznej pow. 2510 m² pojawią się w pasie dzielącym ulicę Jana Pawła II oraz na rondzie im. 100-lecia KUL.

Wrocław – przetargi związane z zielenią, zagospodarowaniem terenów miejskich i wyposażeniem placów zabaw

Kwiaty na rondzie i ulicy Powstańców – ogród miejski w centrum miasta, słoneczny park na Ołtaszynie, zagospodarowanie terenu zieleni przy ul. Wolbromskiej czy dostawa urządzeń i małej architektury wraz z montażem na place zabaw – to tylko wybrane z przetargów ogłoszonych przez ZZM we Wrocławiu na przełomie marca i kwietnia.

W ramach projektu „Kwiaty na Rondzie i ulicy Powstańców – ogród miejski w centrum miasta” wykonane mają być między innymi prace ogrodnicze polegające na sadzeniu krzewów, bylin, roślin cebulowych, założeniu łąki kwietnej czy rekultywacji trawników.
Z kolei w ramach III etapu prac realizowanego w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego “Słonecznego Parku na Ołtaszynie” przeprowadzone mają być zarówno prace budowlane jak i te dotyczące utworzenia i utrzymania miejsc zieleni oraz stref wypoczynku. Zgodnie z założeniami wspomniany III etap prac obejmować ma  doposażenie parku w pergolę z siedziskami, huśtawkę oraz zestaw zabawowy a wszystko to w otoczeniu zieleni.
„Zagospodarowanie terenu zieleni przy ul. Wolbromskiej we Wrocławiu” – pierwszy etap tej inwestycji obejmować ma zarówno rozbiórki oraz prace ziemne czy wycinki drzew jak i aranżację istniejącej zieleni, oraz wykonanie nowych nasadzeń. Co więcej zaplanowano też budowę ścieżek i nawierzchni, budowę oświetlenia, montaż urządzeń placu zabaw dla starszych dzieci a także montaż obiektów małej architektury. Jak czytamy w SIWZ inwestycja ma na celu podniesienie standardu użytkowania przestrzeni publicznej z zachowaniem indywidualnych walorów miejsca poprzez wprowadzenie jednolitego układu kompozycyjnego, z jednoczesnym wprowadzeniem strefowości parku z wydzielonymi miejscami dla poszczególnych grup użytkowników, tj. placu zabaw dla młodszych dzieci, placu zabaw dla starszych dzieci, siłowni terenowej, strefy dla imprez plenerowych. Inwestycją objęty jest teren o powierzchni ok. 5086 m² zlokalizowany w obrębie Borek w dzielnicy Krzyki.
Dostawa urządzeń i małej architektury wraz z montażem na place zabaw – w ramach tego działania we Wrocławiu zamontowanych ma być niemal 30 nowych różnego rodzaju rozwiązań dla mniejszych i większych mieszkańców Wrocławia. I tak:
  • w Parku Leśnickim zamontowana ma być huśtawka typu bocianie gniazdo, urządzenie muzyczne typu cymbały pionowe i poziome, huśtawka wagowa z czterema siedziskami,
  • w Zieleńcu przy ul. Gołębiej zamontowany ma być zestaw zabawowy z piaskownicą, zestaw zabawowy dla dzieci wyglądem przypominający statek rybacki oraz bujaki dla najmłodszych
  • w Parku Strachowickim swoje miejsce znaleźć ma zestaw zabawowy ze  slizgiem tubowym a także leśny domek ze zjeżdżalnią;
  • Park Skowroni wzbogacony ma być w urządzenie w kształcie smoka połączone ze zjeżdżalnią, ściankami wspinaczkowymi, kryjówką  i olinowaniem. Swoje miejsce znajdzie tu również małe linarium typu pajęczyna oraz rozbudowana huśtawka;
  • w Parku Mamuta powstanie piaskownica ze skrzynką i windą wiaderkową a także huśtawka typu bocianie gniazdo;
  • Ekopark Stabłowice przy ul. Jeleniogórskiej – nowa potrójna huśtawka;
  • Park Grabiszyński – siłownia wzbogacona zostanie w urządzenie typu motyl wolnostojący oraz urządzenie typu narciarz biegowy;
  • Park Szczytnicki to z kolei miejsce gdzie zamontowany będzie domek wyposażony w pomost wejściowy, drabinkę i zjeżdżalnię oraz inne urządzenia zabawowe;
  • Wyspa Bielarska – duży zestaw zabawowy typu łajba wyposażony m. in. w 4 poziomy podestów na różnych wysokościach, ściankę z elementami do wspinania, 2 linaria wejściowe, zjeżdżalnię – ślizg otwarty, drewniany pomost wejściowy, ruchomy trap – przejście pomiędzy podestami, tunel, umożliwiający przejścia między podestami, zjeżdżalnię typu rura strażacka, okienka bulajowe, ster, elementy edukacyjne/dekoracyjne w stylu wody i rzeki, drabinki płaskie wejściowe, dekoracyjne żagle – na 2 słupach, dekoracyjne elementy na kadłubie typu kotwica i koło ratunkowe;
  • Park Południowy – urządzenia muzyczne.
Jeśli planowane inwestycje dojdą do skutku zgodnie z założeniami to po powrocie normalności mieszkańcy będą mogli korzystać z zaplanowanych i przygotowanych “z głową” terenów rekreacyjnych.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024