Zamknięte parki, place zabaw i inne tereny rekreacyjne – tak wygląda w tej chwili rzeczywistość wszystkich polskich miast. Epidemia musi jednak kiedyś minąć, a mieszkańcy będą mogli nadal cieszyć się terenami zielonymi. Mimo trwającej epidemii miasta realizują i planują kolejne “zielone inwestycje”.

Lublin – powstanie 26 tys. m² łąk kwietnych, muraw ekstensywnych oraz łanów słoneczników
Miasto przygotowuje właśnie postępowanie przetargowe na zamówienie, które pozwoli mieszkańcom cieszyć się niemal 26 tys. m² łąk kwietnych, muraw ekstensywnych oraz łanów słoneczników.
Miejsca, w których w tym roku pojawią się łąki kwietne o łącznej powierzchni 8863 m²:

 • al. Unii Lubelskiej, pas dzielący o pow. 2093 m²
 • ul. Głęboka, pas dzielący o pow. 2520 m²
 • przy Zalewie Zemborzyckim, o pow. 1456 m²,
 • w wąwozie „Rury”, o pow. 1154 m²,
 • na rondzie im. Mokrskiego, o pow. 660 m²,
 • ul. Nałęczowska, pas dzielący o pow. 517 m²,
 • przy ul. Bernardyńskiej, o pow. 300 m² ,
 • na pętli autobusowej przy ul. Wojciechowskiej, o pow. 163 m².

Zieloną nowością w Lublinie będą murawy ekstensywne w pasach drogowych o łącznej powierzchni 14 388 m², które charakteryzują się powolnym wzrostem, więc wymagają koszenia jedynie dwa razy w roku.

Podobnie jak łąki, murawy ekstensywne są atrakcyjne wizualne, gdyż dzięki wmieszaniu w materiał siewny nasion ziół i kwiatów, pięknie zakwitają.

Dodatkowo, w ramach lubelskich obchodów 100-lecia urodzin Papieża Jana Pawła II, w dwóch miejscach w Lublinie zakwitną słoneczniki. Łany tych kwiatów o łącznej pow. 2510 m² pojawią się w pasie dzielącym ulicę Jana Pawła II oraz na rondzie im. 100-lecia KUL.

Wrocław – przetargi związane z zielenią, zagospodarowaniem terenów miejskich i wyposażeniem placów zabaw

Kwiaty na rondzie i ulicy Powstańców – ogród miejski w centrum miasta, słoneczny park na Ołtaszynie, zagospodarowanie terenu zieleni przy ul. Wolbromskiej czy dostawa urządzeń i małej architektury wraz z montażem na place zabaw – to tylko wybrane z przetargów ogłoszonych przez ZZM we Wrocławiu na przełomie marca i kwietnia.

W ramach projektu „Kwiaty na Rondzie i ulicy Powstańców – ogród miejski w centrum miasta” wykonane mają być między innymi prace ogrodnicze polegające na sadzeniu krzewów, bylin, roślin cebulowych, założeniu łąki kwietnej czy rekultywacji trawników.
Z kolei w ramach III etapu prac realizowanego w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego “Słonecznego Parku na Ołtaszynie” przeprowadzone mają być zarówno prace budowlane jak i te dotyczące utworzenia i utrzymania miejsc zieleni oraz stref wypoczynku. Zgodnie z założeniami wspomniany III etap prac obejmować ma  doposażenie parku w pergolę z siedziskami, huśtawkę oraz zestaw zabawowy a wszystko to w otoczeniu zieleni.
„Zagospodarowanie terenu zieleni przy ul. Wolbromskiej we Wrocławiu” – pierwszy etap tej inwestycji obejmować ma zarówno rozbiórki oraz prace ziemne czy wycinki drzew jak i aranżację istniejącej zieleni, oraz wykonanie nowych nasadzeń. Co więcej zaplanowano też budowę ścieżek i nawierzchni, budowę oświetlenia, montaż urządzeń placu zabaw dla starszych dzieci a także montaż obiektów małej architektury. Jak czytamy w SIWZ inwestycja ma na celu podniesienie standardu użytkowania przestrzeni publicznej z zachowaniem indywidualnych walorów miejsca poprzez wprowadzenie jednolitego układu kompozycyjnego, z jednoczesnym wprowadzeniem strefowości parku z wydzielonymi miejscami dla poszczególnych grup użytkowników, tj. placu zabaw dla młodszych dzieci, placu zabaw dla starszych dzieci, siłowni terenowej, strefy dla imprez plenerowych. Inwestycją objęty jest teren o powierzchni ok. 5086 m² zlokalizowany w obrębie Borek w dzielnicy Krzyki.
Dostawa urządzeń i małej architektury wraz z montażem na place zabaw – w ramach tego działania we Wrocławiu zamontowanych ma być niemal 30 nowych różnego rodzaju rozwiązań dla mniejszych i większych mieszkańców Wrocławia. I tak:
 • w Parku Leśnickim zamontowana ma być huśtawka typu bocianie gniazdo, urządzenie muzyczne typu cymbały pionowe i poziome, huśtawka wagowa z czterema siedziskami,
 • w Zieleńcu przy ul. Gołębiej zamontowany ma być zestaw zabawowy z piaskownicą, zestaw zabawowy dla dzieci wyglądem przypominający statek rybacki oraz bujaki dla najmłodszych
 • w Parku Strachowickim swoje miejsce znaleźć ma zestaw zabawowy ze  slizgiem tubowym a także leśny domek ze zjeżdżalnią;
 • Park Skowroni wzbogacony ma być w urządzenie w kształcie smoka połączone ze zjeżdżalnią, ściankami wspinaczkowymi, kryjówką  i olinowaniem. Swoje miejsce znajdzie tu również małe linarium typu pajęczyna oraz rozbudowana huśtawka;
 • w Parku Mamuta powstanie piaskownica ze skrzynką i windą wiaderkową a także huśtawka typu bocianie gniazdo;
 • Ekopark Stabłowice przy ul. Jeleniogórskiej – nowa potrójna huśtawka;
 • Park Grabiszyński – siłownia wzbogacona zostanie w urządzenie typu motyl wolnostojący oraz urządzenie typu narciarz biegowy;
 • Park Szczytnicki to z kolei miejsce gdzie zamontowany będzie domek wyposażony w pomost wejściowy, drabinkę i zjeżdżalnię oraz inne urządzenia zabawowe;
 • Wyspa Bielarska – duży zestaw zabawowy typu łajba wyposażony m. in. w 4 poziomy podestów na różnych wysokościach, ściankę z elementami do wspinania, 2 linaria wejściowe, zjeżdżalnię – ślizg otwarty, drewniany pomost wejściowy, ruchomy trap – przejście pomiędzy podestami, tunel, umożliwiający przejścia między podestami, zjeżdżalnię typu rura strażacka, okienka bulajowe, ster, elementy edukacyjne/dekoracyjne w stylu wody i rzeki, drabinki płaskie wejściowe, dekoracyjne żagle – na 2 słupach, dekoracyjne elementy na kadłubie typu kotwica i koło ratunkowe;
 • Park Południowy – urządzenia muzyczne.
Jeśli planowane inwestycje dojdą do skutku zgodnie z założeniami to po powrocie normalności mieszkańcy będą mogli korzystać z zaplanowanych i przygotowanych “z głową” terenów rekreacyjnych.

Czytaj więcej

Skomentuj