Reklama

AD1A STIHL [01.04-21.04]

Polskie miasta kończą plany adaptacji do zmian klimatu

Polskie miasta kończą plany adaptacji do zmian klimatu
ko
12.03.2019, o godz. 14:00
czas czytania: około 2 minut
0

Wszystkie miasta pow. 100 tys mieszkańców w Polsce przeprowadziły już konsultacje w kwestii planu dostosowania do zmian klimatu. Do końca marca plany będą gotowe, mówił dziś w Gdańsku Piotr Czarnocki z Ministerstwa Środowiska.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B regionalne Bolesławiec [09.04-23.04.24]

Miejskie plany adaptacji do zmian klimatu są obowiązkowe dla 44 miast w Polsce. We wszystkich zdiagnozowano te same problemy: nadmierna urbanizacja związana z uszczelnieniem gruntu, gwałtowne zjawiska pogodowe (susze i nawalne deszcze), miejskie wyspy ciepła, niewydolna infrastruktura. Wszystkie zatem będą musiały wdrożyć rozwiązania związane z zatrzymaniem i wykorzystaniem wody w mieście, co po pierwsze rozwiązuje powyższe problemy, a po drugie podnosi jakość życia mieszkańcom miast ( w Polsce to już 70 proc. ludności).

Sposobom zagospodarowania wody w mieście poświęcona jest organizowana już po raz trzeci konferencja Stormwater Poland. Odbywa się ona pod patronatem miesięcznika „Wodociagi-Kanalizacja”.

W Gdańsku zgromadziło się ponad 300 uczestników z Polski i świata (Danii, Holandii, Wlk. Brytanii, Ugandy, Tajlandii). Przez trzy dni doświadczeniami wymieniają się urbaniści, architekci krajobrazu, specjaliści od zasobów wodnych, infrastruktury technicznej i kwestii prawnych.

Panuje zgoda, że potrzebna jest wspólna międzysektorowa współpraca w dziedzinie adaptacji do zmian klimatu, a to w naszym kraju szwankuje.

Do końca XX wieku wydawało się, że wystarczy w miastach infrastruktura odprowadzająca wodę. Dziś już wiadomo, że należy ją zatrzymywać i wykorzystywać do pielęgnacji terenów zieleni a nawet (taki plan jest we Wrocławiu) do zmywania ulic.

Konferencja Stormwater Poland odbywa się w pełnym zieleni Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku, fot. ko

Dobrymi przykładami miast już odpowiadających na nadchodzące wyzwania są Gdańsk, Bydgoszcz, a także Wrocław i Łódź. Deszczowe ogrody, zbiorniki retencyjne, przepuszczalne nawierzchnie, zielone dachy to tylko przykłady tych wdrożeń. W najbliższym czasie jednak będą je musiały wdrożyć wszystkie większe miasta.

Wynika to także z wymagań Unii Europejskiej, która w nowej perspektywie finansowej 2021-27, aż na 25 proc. określiła docelowy poziom wydatków na cele klimatyczne każdego kraju członkowskiego.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 Kontrole odpadów samorządy (03.04-22.04.24)

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024