Zgodnie z danymi statystycznymi z zakresu rewitalizacji, zebranymi przez Główny Urząd Statystyczny w 2018 r., pod względem ilościowym 61% gmin w Polsce prowadzi działania rewitalizacyjne. Co 5 mieszkaniec Polski objęty jest procesami rewitalizacji. Ale pomimo upowszechnienia się polityki rewitalizacyjnej w Polsce tylko niewielka część gmin korzysta z rozwiązań ustawy o rewitalizacji (dalej: ustawa).
Przedsiębiorcy będący wykonawcami zamówień publicznych stanęli w ostatnich miesiącach przed problemem nagłego wzrostu cen materiałów i surowców oraz kosztów robocizny. Pandemia COVID-19, konflikt zbrojny w Ukrainie, galopująca inflacja – rynkowe konsekwencje tych zdarzeń stały się coraz bardziej problematyczne, jeżeli chodzi o realizację zawartych kontraktów.
Inżynierski żart głosi, że gdy masz młotek, każdy kawałek metalu zdaje się być gwoździem. Niestety podobne podejście reprezentuje zbyt wielu polskich kierowców samochodów – gdy chcą zaparkować, każda nawierzchnia jawi się im jako miejsce parkingowe. Trochę to śmieszne, a trochę straszne, gdy bohaterowie internetowych memów, tzw. mistrzowie parkowania, zostawiają auta w miejscach wręcz nieprawdopodobnych – na placach zabaw, zieleńcach, parkowych alejkach, boiskach, rampach dla osób z niepełnosprawnością ruchową… A gdyby tak odwrócić trend i uczynić z parkingów miejsca przyjazne ludziom?
Za cztery lata, gdy w życie wejdą nowe przepisy dotyczące oczyszczania osadów ściekowych, gospodarka ściekowa może wyglądać zupełnie inaczej. 14 stycznia 2022 r. zostało opublikowane Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z 31 grudnia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie komunalnych osadów ściekowych. Od tego momentu oczyszczalnie mają 48 miesięcy vacatio legis na dostosowanie się do nowego prawa w powyższym zakresie.
Punktem wyjścia dla współczesnych rozważań o krajobrazie na gruncie europejskim jest w wielu przypadkach definicja przyjęta na potrzeby Europejskiej Konwencji Krajobrazowej. Krajobraz istnieje zatem w relacji z obserwatorem, zaś jego charakter jest wynikiem działania i interakcji czynników przyrodniczych i/lub ludzkich.