Lasy na terenach miejskich stanowią enklawy przyrody, których człowiek nie zdołał jeszcze zniszczyć. Choć niezachwianie od lat istnieje presja inwestorska na ich zajęcie i przeznaczenie pod zabudowę, to w wielu wypadkach udało się jej oprzeć.
Dla właściwego funkcjonowania praktycznie każdego sektora przemysłu niezbędna jest energia. Choć jej formy mogą być różne, to każda wymaga zapewnienia odpowiednich dostaw paliw, a tym samym poniesienia stosownych nakładów finansowych. To zaś stanowi coraz większy problem, zwłaszcza w obliczu galopującej inflacji i rosnących kosztów. Jednak bez względu na to, czy chodzi o elektryczność, czy o ciepło, dostęp do tego rodzaju mediów jest niezwykle istotny.
Artykuł ma na celu przybliżenie krakowskich doświadczeń zdobytych podczas konsultacji społecznych na przykładzie trzech miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego oraz pozaproceduralnych konsultacji uwarunkowań do sporządzanego studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Krakowa.
Na pytanie o to, czy projektowanie zielonych przestrzeni w miastach jest proste, odpowiedź jest jedna – nie jest. Natomiast rozwinięcie problemu i próba odnalezienia przyczyn takiego stanu rzeczy wymagają przeanalizowania bardzo wielu czynników.
Fundacja FAPA Polska Izba Bankowości Spółdzielczej wraz z partnerami naukowymi: Polskim Stowarzyszeniem Prawników Agrarystów oraz Katedrą Finansów Instytutu Ekonomii Finansów SGGW w Warszawie w czerwcu br. zorganizowała w Obrzycku międzynarodową konferencję naukową pt. „Ekonomiczne, prawne i społeczne uwarunkowania produkcji i korzystania z odnawialnych źródeł energii”.