Odpady budowlane i pochodzące z rozbiórek stanowią ok. 30% odpadów co roku wytwarzanych w Unii Europejskiej. Przekłada się to na ok. 0,5 mld t materiałów, z których teoretycznie aż 70% można przetworzyć i ponownie zagospodarować w procesach budowlanych.
Odra, Ner, Jezioro Średzkie, Raczyńskie, Niepruszewskie… Ilości teorii, dowodów, domysłów, badań, analiz, ekspertyz są tak duże, że nie wiadomo już, co jest przyczyną katastrofy – czy zbyt wysokie stężenie tlenu, czy zbyt niskie, czy rtęć, czy sole, a może algi. A może taki stan rzeczy jest wynikiem wieloletnich zaniedbań na wielu płaszczyznach: edukacyjnej, infrastrukturalnej itd.? A może wszystko razem w obecnie panujących warunkach atmosferycznych złożyło się na fatalny stan środowiska? Na pewno czeka nas olbrzymia praca u podstaw i powtórka z chemii.
„Koń jaki jest, każdy widzi…”. Każdy może też zobaczyć sterty opon piętrzące się na składowiskach, a wielu spotyka je również w lasach i na dzikich wysypiskach. Jednak tylko wtajemniczeni „ludzie z branży” wiedzą, że tysiące ton zużytych opon trafia do Polski z krajów sąsiednich (Litwy, Łotwy czy Niemiec), a nawet tych odleglejszych (Francja i Holandia), zaś krajowi recyklerzy wykorzystują zaledwie część swych możliwości przetwórczych. Ministerstwo Klimatu i Środowiska w odpowiedzi na poselskie interpelacje informuje natomiast, że w obszarze zużytych opon zostały już dawno wdrożone regulacje dotyczące rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP) i wyznaczone obowiązkowe poziomy recyklingu realizowane są nawet z nawiązką… Dlaczego więc, skoro jest tak dobrze, jest aż tak źle z polskim środowiskiem naturalnym zanieczyszczonym zużytymi oponami?
O zbliżającym się armagedonie ściekowym kilkakrotnie pisałem i wspominałem każdorazowo przy okazji spotkań w Warszawie i w każdym pozarządowym gronie. Przecież utajnienie treści wezwania KE UE z 26 stycznia 2018 r. całkowicie uśpiło zarówno gminy, jak i organy kontrolno-dystrybucyjne. Dopiero po wrześniu 2020 r. i kolejnym upomnieniu Polski zaczęto się zastanawiać na najwyższych szczeblach władzy, co począć.
W ostatnim czasie jednym z obszarów, na którym koncentrują się organy podatkowe z perspektywy uszczelnienia systemu podatkowego, jest branża gospodarowania odpadami. Raport „Przeciwdziałanie Szarej Strefie: współpraca Krajowej Administracji Skarbowej z branżą hazardową i odpadową” Global Compact Board Poland z 31 maja 2022 r. jest swego rodzaju potwierdzeniem istotności tematu.