Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

Posłowie chcą walczyć z plastikiem. Powstał zespół "Zerwij z plastikiem"

Posłowie chcą walczyć z plastikiem. Powstał zespół
sm
10.01.2019, o godz. 13:10
czas czytania: około 2 minut
4

Posłowie opozycji powołali zespół parlamentarny "Zerwij z plastikiem". Jego członkowie będą walczyli o ograniczenie użycia plastiku i szybsze wprowadzenie ograniczeń w jego sprzedaży. Na czele zespołu stanęła Agnieszka Pomaska, posłanka PO z Pomorza.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b wykroczenia 10.06 [23.04-10.06.24]

Zespół powstał na początku grudnia i nie zabrał się jeszcze na posiedzeniu. Jednak jego przewodnicząca zapowiedziała, że wkrótce zamierza zorganizować pierwsze spotkanie połączone z konferencją naukową. Zaproszeni mają zostać wszyscy posłowie. Członkami zespołu są na razie wyłącznie posłowie Platformy Obywatelskiej.

– Problem plastiku to nie tylko kwestia śmieci zasypujących rzeki, jeziora czy morza. To także kwestie zdrowotne. Plastik z butelki PET wnika pod wpływem temperatury w wodę, którą z niej pijecie. Plastikowe opakowania oddziałują na żywność. Cząsteczki mikroplastiku są połykane przez ryby, które kiedyś trafią na Wasz stół – wyjaśnia Agnieszka Pomaska.

24 grudnia posłanka złożyła interpelację do ministra zdrowia, w której pyta o skutki zdrowotne występowania mikroplastiku w żywności. Pyta także o działania mające na celu prawne uregulowanie kwestii ograniczenia stosowania plastiku, budowanie świadomości społeczeństwa w kwestii negatywnego wpływu plastiku na zdrowie, uświadamianie najmłodszych.

Pomaska chce również wiedzieć, czy w Polsce planowane jest stopniowe zastępowanie opakowań plastikowych opakowaniami szklanymi oraz czy oznaczenia rodzaju plastiku stosowanego w opakowaniach produktów żywnościowych będą wyraźniej eksponowane.

Jak obiecuje Agnieszka Pomaska, posłowie PO będą walczyć o ograniczenie użycia plastiku w codziennym życiu. Tłumaczy, że jest przekonana do konieczności zmniejszenia poziomu wykorzystania plastiku w naszym życiu. Wskazuje, że kraje Skandynawii, Niemcy czy Francja wykorzystują znacznie mniej plastiku niż Polska. Więcej jest tam opakowań szklanych. W działania w tym kierunku zaangażowała się po poznaniu wyników badań przeprowadzonych w jej rodzinnym Gdańsku w ramach projektu “Miasto na detoksie”.

Gdańsk jako pierwsze miasto w Polsce podjął się realizacji tego zadania w ramach międzynarodowego projektu “NonHazCity” (miasto bez substancji niebezpiecznych) zrzeszającego 18 partnerów z siedmiu państw regionu Morza Bałtyckiego. Głównym celem projektu jest zmiana zachowań konsumenckich.

Źródło: Pomaska.pl, Sejm.gov.pl

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (4)


dziara

Komentarz #15449 dodany 2019-01-11 08:57:02

"Niemcy czy Francja wykorzystują znacznie mniej plastiku niż Polska" - takie stwierdzenie pokazuje jednoznacznie ile ta Pani ma wiedzy w temacie, w którym zabiera głos. Żenada !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Kolejny ZNAWIEC jak to drzewiej w historii już bywało - patrz sportowa Mucha, katechetka Piotrowska czy atomowy Grad. Sorry, że przyczepiłem się jednej opcji, ale w każdej, takich indywiduów nie brak.


Kaś

Komentarz #15451 dodany 2019-01-11 11:05:36

Grunt ze smog w kraju ma sie dobrze


tez mi nowina

Komentarz #15461 dodany 2019-01-11 14:55:53

A czy ta Pani co tak chce walczyć chodzi w rajstopach lub leginsach z LYCR-y? A czy jej marynarka jest wykonana z wełny w 100% czy tez zawiera innych plastik.. Podejrzewam, że w różnego rodzaju ciuchach zużywa ta Pani więcej plastiku niż większość facetów chodzących w nieopinających dżinsach z bawełny, koszulach flanelowych i Setrach z owczej wełny. Walkę z plastikiem zacznijmy od modnych ciuchów, butów plastikowych, bo tego są masy i nie nadają się do recyklingu. Butelki PET nadają się do recyklingu i to w 100 %


Ekologiczny

Komentarz #15464 dodany 2019-01-11 18:59:50

Ten temat zerwania z plastikiem i powołanie zespołu to zwykły chwyt propagandowy- rzucanie słów na wiatr. Ograniczenie stosowania tworzyw sztucznych polimerowych wymaga zorganizowanych działań strategicznych i programowych w skali kraju i globalnie przy udziale fachowców i specjalistów z wielu branż gospodarki oraz nauki. Chcąc eliminować tworzywa należy wprowadzać odpowiednie materiały zastępcze. Wymaga to jednak myślenia i analizowania a nie propagandy i polityki. Sądzę, że problematyka ta znajdzie swoje tory.

Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024