Reklama

AD1A FITE 2024 [09.07-21.08.24]

Poznań. Ponad 700 dzikich wysypisk śmieci. Zapowiada się niechlubny "śmieciowy" rekord

Poznań. Ponad 700 dzikich wysypisk śmieci. Zapowiada się niechlubny
05.10.2021, o godz. 15:18
czas czytania: około 4 minut
1

711 nielegalnych wysypisk odpadów - tyle wysypisk od początku roku ujawnili strażnicy miejscy w Poznaniu. To o ponad 200 wysypisk więcej, aniżeli było ich w analogicznych okresach 2020 i 2019 roku. Najwięcej porzuconych odpadów znajduje się na terenach miejskich.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

W tym roku zapowiada się niechlubny “śmieciowy” rekord w Poznaniu – tylko do końca sierpnia strażnicy ujawnili 711 dzikich wysypisk odpadów. W poprzednich latach tyle wysypisk strażnicy ujawniali w ciągu całego roku. W tym roku z nieruchomości miejskich, na zlecenie Wydziału Gospodarowania Nieruchomościami (WGN UMP), usunięto 125 ton odpadów komunalnych, 13 ton mebli i 5 ton gruzu.

Koszty sprzątania liczone w milionach

Jeżeli dodamy do tego wysypiska usuwane z terenu lasów poznańskich, poboczy dróg, parków i działek mieszkalnych, to okaże się, że skala problemu jest olbrzymia, a koszty sprzątania pokrywane z budżetu Miasta liczone są w milionach złotych.

Najwięcej nielegalnych wysypisk, bo aż 123, ujawnili strażnicy miejscy Referatu Nowe Miasto.

W wyniku podjętych działań 25 sprawców ukarali mandatami, oni też ponieśli koszty porządkowania. W pozostałych przypadkach wystosowano pisma o uporządkowanie do podmiotów administrujących zanieczyszczonymi terenami, takich jak: WGN UMP, ZDM, ZKZL czy PKP.

Siedliska gryzoni, zaśmiecanie poboczy, odpady poremontowe

Oto przykłady zaledwie trzech spośród wielu interwencji dotyczących nielegalnych wysypisk odpadów w Poznaniu.

W jednym z budynków przy ul. Trzebiatowskiej osoby tam przebywające w krótkim czasie nagromadziły spore ilości rozmaitych odpadów, a te stały się siedliskiem gryzoni. Interwencja strażnika rejonowego Referatu Jeżyce zakończyła się wysokim mandatem i nakazem uprzątnięcia odpadów w terminie 14 dni. Wszystkie odpady muszą być posegregowane zgodnie z obowiązującymi zasadami recyklingu. Sprawa jest w toku – informuje Straż Miejska Miasta Poznania.

Kolejny przykład interwencji – pod koniec sierpnia, na pobocze ulicy Michałowo wyrzucono dwa worki wypełnione odpadami z gospodarstwa domowego. Przy typowaniu adresu nieruchomości, z której śmieci pochodziły, pomogli sami mieszkańcy. Kontrola we wskazanym miejscu potwierdziła przypuszczenia – brak deklaracji do GOAP i zaśmiecanie miejsc publicznych przełożyło się na mandaty w łącznej kwocie 600 zł. Porzucone odpady zostały przeniesione na teren nieruchomości i po otrzymaniu pojemników wszystkie zostaną posegregowane (deklarację do GOAP zawarto 1 września).

Piątkowo, tereny nadwarciańskie – strażnicy Referatu Północ ujawnili nad brzegiem Warty podrzucone odpady z remontu – gruz, opakowania plastikowe, dywan i wiele innych przedmiotów wyrzucono na łące. Tym razem porządkowaniem zajęła się firma sprzątająca tereny miejskie.

“Dawno czegoś takiego nie widzieliśmy” – mówią strażnicy miejscy

Najnowsza interwencja “śmieciowa” (informacja z 4.10.2021) dotyczyła terenu u zbiegu ulic Bałtyckiej i Gnieźnieńskiej w Poznaniu. Miejsce to zaśmiecone było masami ziemnymi, gruzem i wszelkimi odpadami w ilości co najmniej kilkudziesięciu wywrotek. Na miejscu okazało się, że widok był porażający. “Dawno czegoś takiego nie widzieliśmy” – czytamy w komunikacie Straży Miejskiej Miasta Poznania.

Funkcjonariusz od razu zaczął od ustalenia właściciela terenu oraz powiadomienia o wysypisku Wydział Ochrony Środowiska. Kolejnym krokiem było przeprowadzenie wizji lokalnej, w której uczestniczyli przedstawiciele straży miejskiej, WOŚ oraz właściciel działki. Ponieważ właściciel działki stanowczo twierdził, że śmieci nie należą do niego postanowiono, że zostanie założona fotopułapka. Niestety ta, nie wykazała sprawców. W związku z tym właściciel posesji uprzątnął teren na swój koszt, na co przedstawił stosowne rachunki. Potwierdziła to także rekontrola strażnika.

Pomagają mieszkańcy

Interwencje dotyczące zanieczyszczonych miejsc publicznych to jedne z częściej zgłaszanych spraw – informuje Straż Miejska Miasta Poznania.  Od początku roku mieszkańcy przekazali 2 755 informacji o zaniedbaniach porządkowych, poczynając od dużych wysypisk odpadów, a na brudnych chodnikach kończąc. W wyniku podjętych interwencji strażnicy ukarali 1023 osoby, a 20 spraw przekazali do rozpatrzenia przez Sądy. Do instytucji odpowiedzialnych za utrzymanie czystości przekazali 4769 zaleceń sprzątania.

Współpraca z Wydziałem Gospodarki Nieruchomościami

Dobrą praktyką przyjętą w naszym mieście są spotkania strażników z pracownikami WGN – czytamy w komunikacie Straży Miejskiej Miasta Poznania. Ten wydział Urzędu Miasta administruje terenami miejskimi, które nie są przypisane do żadnej innej jednostki miasta. Tereny wymagające porządkowania strażnicy przekazują na spotkaniach w miejscu wymagającym oczyszczenia – określany jest zakres prac porządkowych i termin ich wykonania. Po upływie wyznaczonego czasu funkcjonariusze sprawdzają, czy prace porządkowe wykonano zgodnie z ustaleniami. Podobne praktyki stasowane są we współpracy z innymi jednostkami miejskimi.

 

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (1)


user

Komentarz #163214 dodany 2021-10-07 01:07:26

Rozwiązanie jest proste, przecież mamy BDO, więc wystarczy sprawdzić kto je wyrzucił :)

Reklama

AD2 AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024