Kilkunastoletnie autobusy, które nie spełniają najwyższych norm emisji spalin Poznań wymieni na pojazdy Mercedes-Benz Conecto G o napędzie konwencjonalnym.

– Umowa pomiędzy MPK Poznań oraz EvoBus Polska na dostawę 15 niskopodłogowych, przegubowych autobusów miejskich z napędem konwencjonalnym została podpisana. Postanowiliśmy też skorzystać z prawa opcji i kupić kolejnych 5 takich pojazdów – czytamy w komunikacie MPK Poznań.

Spalinowe, ale spełniające normy

– Utrzymanie wysokiego standardu floty realizujemy między innymi poprzez sukcesywną wymianę wysłużonych pojazdów na nowe – mówi Krzysztof Dostatni, prezes Zarządu MPK Poznań. – Autobusy przegubowe, które kupujemy zastąpią wycofywane z ruchu liniowego,  ponad 15-letnie pojazdy, które nie spełniają najwyższych norm emisji spalin.

Najkorzystniejszą ofertę w przeprowadzonym przez MPK Poznań postępowaniu przetargowym złożyła firma EvoBus Polska i to ona dostarczy nowe autobusy przegubowe.  20 pojazdów  Mercedes-Benz Conecto G ma dotrzeć do poznańskiego przewoźnika najpóźniej latem przyszłego roku (termin dostaw mija z końcem lipca 2023 roku).

Pojazdy i szkolenie

– Mercedes-Benz Conecto to sprawdzony model autobusu doceniany w wielu polskich miastach za swoje wyjątkowe walory ekonomiczno-użytkowe. Jest nam bardzo miło, że odpowiadając na zdefiniowane w przetargu potrzeby zamawiającego mogliśmy zaoferować pojazdy tego nowoczesnego, bezpiecznego i ekonomicznego modelu autobusu marki Mercedes-Benz – mówi Artur Konarski, prezes Zarządu EvoBus Polska.

Autobusy Mercedes-Benz Conecto G będą wyposażone podobnie jak pozostałe we flocie MPK Poznań. Będą niskopodłogowe, przystosowane do przewozu osób poruszających się na wózku inwalidzkim. Przestrzeń pasażerska będzie wyposażona w klimatyzację, monitoring oraz system informacji pasażerskiej, składający się z czytelnych, nowoczesnych tablic kierunkowych i wyświetlaczy w środku autobusu, systemu zapowiedzi głosowych i monitorów informacji publicznej.

Wykonawca jednak nie tylko dostarczy pojazdy, ale także przeszkoli pracowników w zakresie ich obsługi (w szkoleniach wezmą udział kierowcy oraz służby techniczne Spółki). To szczególnie istotne z uwagi na to, że będą to pierwsze autobusy przegubowe z gwiazdą we flocie MPK Poznań.

 

Czytaj więcej

Skomentuj