Wczoraj wieczorem Sejm przyjął wszystkie poprawki Senatu do Prawa wodnego. Teraz ustawa czeka na podpis prezydenta Andrzeja Dudy.

Dziewięć poprawek Senatu do ustawy Prawo wodne zostało wczoraj przyjętych przez Sejm. Wprowadzają one m.in. dodatkowy region wodny w okolicach Noteci, obniżenie maksymalnej stawki opłaty zmiennej i zdjęcie opłat za użytkowanie gruntów Skarbu Państwa pokrytych wodami m.in. z jednostek samorządu terytorialnego, jeżeli podmioty te zapewnią powszechny i bezpłatny dostęp do wód w celach np.: rekreacyjnych.

Teraz ustawa czeka na podpis prezydenta Andrzeja Dudy. Część przepisów nowego Prawa wodnego wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia ustawy. O szczegółach na ten temat pisaliśmy tutaj.
Co nowe prawo oznacza dla przedsiębiorstw wod-kan i przeciętnego Polaka? Rząd zapewnia, że cena wody wzrośnie dopiero w 2020 roku, a ustawa usprawni gospodarowanie wodami w Polsce. O szczegółach można przeczytać w naszym artykule.

Przypomnijmy, że nowe przepisy mają spełnić warunki wstępne Ramowej Dyrektywy Wodnej, co pozwoli wykorzystać 3,5 mld euro z funduszy europejskich m.in. na inwestycje przeciwpowodziowe. Aby jednak nie stracić unijnych dotacji, musi ona wejść w życie jak najszybciej.

Czytaj więcej

1 Komentarz

  1. Będzie – wzorem innych krajów świata i tak jak w Wielkiej Brytanii – coraz gorzej.
    Cena wody wzrośnie już zaraz, nie trzeba czekać do 2020, bez związku z działaniami rządu, przeczytaj dlaczego na naszawoda.blogspot.com

Skomentuj