Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

Koniec pożarów? Andrzej Duda podpisał nowelizacje ustaw odpadowych

Koniec pożarów? Andrzej Duda podpisał nowelizacje ustaw odpadowych
sr
30.07.2018, o godz. 11:29
czas czytania: około 3 minut
4

Prezydent Andrzej Duda podpisał w piątek nowele pakietu odpadowego, w którego skład wchodzą ustawy o odpadach i Inspekcji Ochrony Środowiska. Nowe przepisy mogą wejść w życie jeszcze w sierpniu - zapowiada minister Henryk Kowalczyk. Pakiet ma uszczelnić system i zakończyć szereg nieprawidłowości w polskiej gospodarce odpadami.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B KUBOTA 04.03-04.04.24

Regulacje w wprowadzają szereg zmian do systemu gospodarki odpadami w Polsce. Najważniejsze z nich to wdrożenie kaucji gwarancyjnych, obowiązkowy monitoring składowisk, kontrole interwencyjne bez zapowiedzi oraz skrócenie czasu magazynowania odpadów z lat trzech do roku.

Przepisy wejdą w życie już 15 sierpnia

Resort środowiska zapowiada, że nowe przepisy mogą wejść w życie już w połowie sierpnia. – Większość przepisów obu ustaw ma 14-dniowe vacatio legis. Zatem bardzo realne jest, by 15 sierpnia weszły one w życie – wskazuje minister Kowalczyk.

Wyjątkiem są przepisy wprowadzające obowiązek prowadzenia wizyjnego systemu kontroli miejsca magazynowania lub składowania odpadów, które wejdą w życie po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia.

Z kolei przepisy dotyczące wymagań ochrony przeciwpożarowej dla obiektów budowlanych przeznaczonych do zbierania, magazynowania lub przetwarzania odpadów miałyby wejść w życie po 12 miesiącach.

Odpowiedź na postulaty branży?

Jak podaje strona rządowa, ustawa wprowadza zmiany realizujące postulaty samorządów województw w sprawie rozwiązania problemu porzucania odpadów w miejscach na ten cel nieprzeznaczonych oraz w miejscach, w których zakończono działalność w zakresie gospodarki odpadami niezgodnie z przepisami prawa. Celem ustawy jest zapobiegać zjawisku pożarów nagromadzonych odpadów, które nasiliło się w ostatnich miesiącach.

Cała prawda o pożarach. Słabość prawa zachętą do podpaleń?

O poprawki do ustaw wnosili przedstawiciele branży odpadowej. Wskazywali, że szybkie tempo prac nad zmianami w przepisach oraz znaczne ograniczenie konsultacji społecznych może doprowadzić do efektu odwrotnego niż oczekiwany, a nawet do likwidacji wielu podmiotów działających na rynku.

Zmiany, które znalazły się w noweli po pracach w komisjach sejmowych dotyczą zapisów o zwolnieniu niektórych odpadów z obowiązkowego ograniczenia okresu składowania z lat trzech do roku. Mowa o niezanieczyszczonej ziemi, którą wykorzystuje się do prac budowlanych, w tym budowy dróg. Ustawa dopuszcza również działalność związaną ze zbieraniem lub przetwarzaniem odpadów w przypadku nieobowiązywania na danym terenie miejscowych planów i bez decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

Zakaz importu odpadów komunalnych

Istotny zapis dotyczy także zakazu importowania odpadów komunalnych spoza kraju.
– Zamknęliśmy ustawowo możliwość przywozu jakichkolwiek odpadów komunalnych do Polski. Było to konieczne ze względu na to, że zgody na przywóz do kraju surowców wtórnych z wysortowanych odpadów komunalnych, takich jak np. plastik czy metale, były wykorzystywane jako pretekst do nielegalnego sprowadzania do Polski zmieszanych odpadów komunalnych – powiedział minister środowiska.

Mowa o sytuacjach, gdy ktoś miał zgodę na przywóz złomu i pod tym pretekstem przywoził inne odpady. – Chcę również podkreślić, że Główny Inspektorat Ochrony Środowiska nie wydawał zgód na przywóz odpadów komunalnych. Teraz uregulowaliśmy te kwestie w ustawie – wskazywał Kowalczyk.

Kierownictwo GIOŚ odwołane. Wkrótce poznamy nowego szefa

IOŚ z uprawnieniami organów ścigania

Pakiet wprowadza też szersze kompetencje dla Inspektorów Ochrony Środowiska, którzy “będą mieli praktycznie wszystkie uprawnienia jak organy ścigania, poza możliwością stosowania środków przymusu bezpośredniego”.

– Inspektorzy będą mogli przeszukiwać podejrzane nieruchomości i samochody. Będą mogli prowadzić też kontrole o każdej porze dnia i nocy, legitymować oraz używać dronów do obserwacji – powiedział Kowalczyk.

Dochodzi do tego również nakazywanie wstrzymania ruchu lub uruchomienia instalacji lub urządzenia, a także możliwość wydawania przez wioś w trakcie kontroli decyzji wstrzymującej działalność stwarzającą zagrożenie zdrowia lub życia ludzi albo zagrożenie zniszczenia środowiska – w rygorze natychmiastowej wykonalności.

Do zadań IOŚ należeć będzie również ściganie przestępstw przeciwko środowisku określonych w Kodeksie karnym.

Źródło: PAP

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

Envicon – po enviconie od 13.12.2023 AD1A

Komentarze (4)


xyzz

Komentarz #13152 dodany 2018-07-30 12:07:59

a co???? na to Berlin , podpisał ? czy nie?


zaniepokojony

Komentarz #13156 dodany 2018-07-30 12:49:52

Teraz zacznie się sprzątanie magazynów :(


Zefir45

Komentarz #13165 dodany 2018-07-30 18:00:25

Jestem ciekawy w jaki sposób zostanie rozwiązany problem zatrzymywania pojazdów. Przecież wszystkie organy uprawnione do kontroli pojazdów posiadają odpowiednie umundurowania (czapki, kamizelki) oraz "lizaki" lub świetlne lance. Chodzi tu również o bezpieczeństwo inspektorów.


kradł prąd?

Komentarz #13196 dodany 2018-07-31 15:22:56

oj tam oj tam... Przecież nowy zastępca GIOŚ to milicjant z krwi i kości w dodatku z doświadczeniem z drogówce, więc na pewno wyda dyrektywy jak się posługiwać lizakiem... Przy okazji wyda też wytyczne jak używać służbowych samochodów do celów podwózki nawalonych kolesi (vide: śmierć dwójki policjantów w 2007r. kiedy był wiceministrem MSW) a także okólnik jak szybko i sprawnie dostarczać wieśmaki do głodnych towarzyszy, strudzonych podróżą...

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024