Reklama

ad1a stihl [02.10-22.10.24]

Przedsiębiorcy apelują o liberalizację energetyki wiatrowej

Przedsiębiorcy apelują o liberalizację energetyki wiatrowej
cza
15.11.2022, o godz. 9:47
czas czytania: około 2 minut
0

Polska boryka się z niedoborami węgla i gazu. W obecnej sytuacji jednym z kluczowych wyzwań stało się przywrócenie wiary w to, że należy rozwijać odnawialne źródła energii. Mogą one stanowić odpowiedź na kryzys, zapewniając odpowiednią stabilizację energetyczną. Federacja Przedsiębiorców Polskich wnioskuje m.in. o liberalizację zasady 10H.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Już pojawiają się nieplanowane wyłączenia bloków energetycznych w elektrowniach opalanych węglem, widać też problemy z zapewnieniem ratunku w postaci importu węgla. Inne kraje, które są dużymi eksporterami energii – typu Norwegia czy Francja – nie mogą jej eksportować w związku z nieprzewidzianymi zjawiskami, na przykład suszą powodującą obniżenie poziomu wód.

Zasada 10H do liberalizacji

Zdaniem Federacji Przedsiębiorców Polskich priorytet stanowią krajowe źródła energii odnawialnej – w szczególności wiatrowe, a dla gospodarstw domowych fotowoltaika. To inwestycje, które mogą i powinny być realizowane w sytuacji spowolnienia gospodarczego, w które wchodzi Polska. Wzrost gospodarczy wyhamowuje, a inwestycje mogą przynieść nie tylko miliony złotych dla PKB, nowe miejsca pracy, ale też będą służyć w dłuższym terminie. Przyszłe wpływy podatkowe z lądowych farm wiatrowych będą znaczące – zwłaszcza dla lokalnych społeczności, dla gmin, które najczęściej mają dosyć ograniczone budżety.

– Idąc tym tokiem myślenia zwróciliśmy się do Marszałek Sejmu o to, aby rozpocząć wreszcie bieg prac sejmowych nad rządowym projektem ustawy, który zakłada liberalizację zasady 10H. Ten projekt został złożony w połowie lipca, więc jest już długo przetrzymywany w Sejmie. Nie został mu nawet nadany numer druku. Tymczasem zasada 10h zamroziła możliwość rozwoju lądowych farm wiatrowych, ponieważ wprowadziła jedno z najbardziej restrykcyjnych w Unii Europejskiej ograniczeń pomiędzy odległością od wiatraka do zabudowań do siedzib ludzkich – powiedział Piotr Wołejko, ekspert Federacji Przedsiębiorców Polskich (FPP).

Miliardy dla gospodarki

– Trzeba to zmienić i w tym projekcie są rozwiązania, które można uznać za kompromisowe. Dzięki niemu to społeczności lokalne, gminy mogłyby decydować o tym, gdzie taka farma wiatrowa ma być zlokalizowana – a nie centralny zakaz ustanowiony na poziomie ustawy. Liczymy na to, że Pani Marszałek odpowie na ten apel pozytywnie. Tym bardziej że projekt jest rządowy, a po uchwaleniu ustawy i tak trzeba czekać. Farmy wiatrowe zaczną działać najwcześniej za kilkanaście, kilkadziesiąt miesięcy. Rozwijanie odnawialnych źródeł energii wpisywałoby się w krajowy plan odbudowy (KPO), po który cały czas możemy sięgnąć. To są miliardy dla polskiej gospodarki, miliardy dla polskich przedsiębiorców. Ta decyzja powinna zapaść jak najszybciej – zaznacza Wołejko.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad3b zm MSO [12.08-16.10.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024