Najbliższy weekend upłynie w Szczecinie pod znakiem liczenia ptaków. Miejscowi miłośnicy ornitologii będą mieli szansę bliżej poznać gatunki zimujące w miejskich parkach. Uczestnicy „Zimowego ptakoliczenia” nauczą się ich rozpoznawania i właściwego pomagania zimą.

W czasie spacerów, organizowanych przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków oraz Koło Naukowe Zoologii Kręgowców “Wąsatka” Wydziału Biologii Uniwersytetu Szczecińskiego, zaplanowano naukę rozpoznawania ptaków oraz odkrywanie miejsc, w których najłatwiej je obserwować. Ponadto uczestnicy dowiedzą się, jak prawidłowo pomagać ptakom zimą i czym je dokarmiać.

Ptaki będzie można obserwować m.in. na największej w Polsce nekropolii, czyli szczecińskim Cmentarzu Centralnym, który jest także jednym z najokazalszych parków przyrodniczych w mieście. Tam liczenie ptaków połączone będzie z ich obrączkowaniem. Zaplanowano również spacer alejami Jasnych Błoni, Parku Kasprowicza oraz Ogrodu Dendrologicznego im. Stefana Kownasa.

Podczas tegorocznego liczenia przewodnicy zwrócą szczególną uwagę na czeczotki, które przylatują do Polski z północy Europy. Samiec tego ptaka szczyci się różowo-czerwoną czapeczką. W sezonie lęgowym w podobnym kolorze będzie plama na jego piersi. Samice i młode osobniki są ubarwione znacznie skromniej.

Na podstawie wyników obserwacji przygotowane będzie zestawienie ptaków najliczniej spotykanych o tej porze w parkach i ogrodach. Przez ostatnie osiem lat najliczniej obserwowanym gatunkiem jest krzyżówka, czyli najpopularniejsza kaczka. W zeszłym roku na drugim miejscu w zestawieniu znalazł się gawron, a na trzecim kawka.

Towarzystwo Ochrony Ptaków organizuje każdego roku około 140 spacerów ornitologicznych w całej Polsce. Ich spis znajduje się tutaj. Znaleźć tam można również szczegółowe informacje: godzinę rozpoczęcia spaceru czy kontakt do przewodnika, który poprowadzi spacer.

Czytaj więcej

Skomentuj