Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

"Ptakoliczenie" w Szczecinie

dom/PAP
26.01.2018, o godz. 8:47
czas czytania: około 2 minut
0

Najbliższy weekend upłynie w Szczecinie pod znakiem liczenia ptaków. Miejscowi miłośnicy ornitologii będą mieli szansę bliżej poznać gatunki zimujące w miejskich parkach. Uczestnicy „Zimowego ptakoliczenia” nauczą się ich rozpoznawania i właściwego pomagania zimą.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b wykroczenia 10.06 [23.04-10.06.24]

W czasie spacerów, organizowanych przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków oraz Koło Naukowe Zoologii Kręgowców “Wąsatka” Wydziału Biologii Uniwersytetu Szczecińskiego, zaplanowano naukę rozpoznawania ptaków oraz odkrywanie miejsc, w których najłatwiej je obserwować. Ponadto uczestnicy dowiedzą się, jak prawidłowo pomagać ptakom zimą i czym je dokarmiać.

Ptaki będzie można obserwować m.in. na największej w Polsce nekropolii, czyli szczecińskim Cmentarzu Centralnym, który jest także jednym z najokazalszych parków przyrodniczych w mieście. Tam liczenie ptaków połączone będzie z ich obrączkowaniem. Zaplanowano również spacer alejami Jasnych Błoni, Parku Kasprowicza oraz Ogrodu Dendrologicznego im. Stefana Kownasa.

Podczas tegorocznego liczenia przewodnicy zwrócą szczególną uwagę na czeczotki, które przylatują do Polski z północy Europy. Samiec tego ptaka szczyci się różowo-czerwoną czapeczką. W sezonie lęgowym w podobnym kolorze będzie plama na jego piersi. Samice i młode osobniki są ubarwione znacznie skromniej.

Na podstawie wyników obserwacji przygotowane będzie zestawienie ptaków najliczniej spotykanych o tej porze w parkach i ogrodach. Przez ostatnie osiem lat najliczniej obserwowanym gatunkiem jest krzyżówka, czyli najpopularniejsza kaczka. W zeszłym roku na drugim miejscu w zestawieniu znalazł się gawron, a na trzecim kawka.

Towarzystwo Ochrony Ptaków organizuje każdego roku około 140 spacerów ornitologicznych w całej Polsce. Ich spis znajduje się tutaj. Znaleźć tam można również szczegółowe informacje: godzinę rozpoczęcia spaceru czy kontakt do przewodnika, który poprowadzi spacer.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Ochrona środowiska
css.php
Copyright © 2024