Reklama

envicon 2023 ad1a

Regulaminy dostarczania wody i ścieków. Mija czas na składanie projektów!

Regulaminy dostarczania wody i ścieków. Mija czas na składanie projektów!
Kalina Olejniczak
11.06.2018, o godz. 13:51
czas czytania: około 2 minut
0

Do 12 czerwca przedsiębiorstwa wod-kan muszą przedstawić projekty regulaminów dostarczania wody i odprowadzania ścieków. Będą one opiniowane przez PGW Wody Polskie.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

O ile rady gmin na mocy nowelizacji ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków utraciły kompetencje do zatwierdzania taryf (robią to PGW Wody Polskie), to nadal są podmiotem istotnym w kwestii regulaminów.

To one na podstawie projektów przedstawionych przez przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne przygotowują projekty regulaminów i przekazują je do zaopiniowania regulatorowi. Rady gmin mają na to dwa miesiące od momentu przekazania projektu przez spółkę wod-kan.

Czyja opinia jest wiążąca?

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie ma kolejne trzy miesiące na wydanie opinii na temat regulaminów. Zrobi to w drodze postanowienia, na które można złożyć zażalenie.

Zdaniem prawników Jędrzeja Bujnego i Mikołaja Maślińskiego z kancelarii SMM Legal, opinia regulatora nie będzie wiążąca dla rady gminy. Tę opinię rada gminy będzie musiała jednak przekazać wojewodzie, który będzie mógł zakwestionować treść regulaminu w związku ze stwierdzonymi przez regulatora nieprawidłowościami. Po otrzymaniu opinii rada gminy specjalną uchwała zatwierdzi regulamin.

Więcej na ten temat można przeczytać w najnowszym numerze miesięcznika “Wodociągi-Kanalizacja”.

Bez większych kłopotów

Czas na złożenie projektów regulaminów przedsiębiorstwa wod-kan mają do wtorku 12 czerwca. Katarzyna Harasiuk, członek zarządu GPK Eko-Babice powiedziała nam, że regulaminy zostały złożone w poniedziałek w biurze Rady Gminy Stare Babice. Przy przygotowywaniu ich pomagała przedsiębiorstwu kancelaria prawna, jednak nie sprawiły one większych problemów.

– Projekt został złożony już 2 tygodnie temu, powiedział nam Rafał Zalesiński, prezes MPWiK w Lesznie.

– Wprowadziliśmy jedną zmianę w stosunku do regulaminu z 2005 roku – opracowywanym dokumencie nie znalazły się już zapisy wskazujące na terminy korzystania z wody bezpowrotnie zużytej. Zakłada się więc, że woda na cele ogrodowe (bez ceny za ścieki) będzie mogła być rozliczana cały rok – mówi Zalesiński. Projekt przedstawiony przez leszczyńskie MPWiK ma być już w tę środę analizowany przez radnych.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

envicon 2023 ad1a

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2023