Ponad 22 miliony złotych kosztować będzie rewitalizacja gdańskiej Oruni. Pojawią się nowe ławki, ścieżki, oświetlenie i zieleń.

Orunia znalazła się na liście czterech obszarów objętych projektami rewitalizacji. W latach 2018-2022 zostanie tutaj zainwestowanych ponad 22 mln złotych, z czego blisko 70 procent to dofinansowanie unijne. Działalność rozpoczął właśnie punkt informacyjny Zespołu Rewitalizacji i Dziedzictwa Kulturowego Biura Rozwoju Gdańska.

Orunian czekają duże zmiany. Poprawi się infrastruktura – zostaną zagospodarowane podwórka i skwery, powstaną nowe ścieżki spacerowe, pojawią się nowe ławki, kosze na śmieci, zostanie zamontowany monitoring i oświetlenie. Prace będą dotyczyć także Rynku Oruńskiego, gdzie m.in. zaplanowano rewaloryzację zieleni oraz remont nawierzchni dróg. W projekcie przewidziano również remonty budynków komunalnych i należących do wspólnot. Ponadto, na potrzeby działań z zakresu usług społecznych, jeden lokal zostanie zmodernizowany, a drugi powstanie na jego zapleczu. Remont przejdzie również oruński ratusz, gdzie swoją siedzibę znajdzie mediateka.

– Przedsięwzięcia przewidziane w projektach rewitalizacji to nie wszystkie działania na Oruni. Jest ich znacznie więcej. Obecnie trwa rewaloryzacja Parku Oruńskiego, jest budowany basen, trwa remont Traktu św. Wojciecha. W przyszłym roku ruszą kolejne remontymówi Paweł Tatarczuk z Zespołu Rewitalizacji i Dziedzictwa Kulturowego Biura Rozwoju Gdańska.

Średniowieczna Orunia

Orunia leży na granicy Pojezierza Kaszubskiego i Żuław. W średniowieczu przez wieś przebiegał znany trakt kupiecki. Potem obok gospodarstw rolnych zaczęły powstawać zakłady rzemieślnicze i letnie rezydencje gdańskich patrycjuszy. W drugiej połowie XIX wieku przez Orunię poprowadzono linię kolejową, która przedzieliła ją na dwie części, powstawały tam kolejne wytwórnie i browary. Od początku XX wieku obszar zaczął nabierać podmiejskiego charakteru – zbudowano kamienice czynszowe i osiedle domów robotniczych. W 1933 roku Orunia stała się dzielnicą Gdańska.

Czytaj więcej

Skomentuj