Reklama

AD1A KEMIPOL [13.12-21.12.24]

Rusza program wsparcia komunalnych biogazowni. Rząd obiecuje ułatwienia prawne

Rusza program wsparcia komunalnych biogazowni. Rząd obiecuje ułatwienia prawne
Bartłomiej Leśniewski
09.02.2023, o godz. 10:12
czas czytania: około 3 minut
0

Zgodnie z obietnicami – NFOŚiGW uruchomił program wsparcia budowy biogazowni komunalnych. Nabór rusza 13 lutego. Rząd obiecuje dodatkowe wsparcie w postaci ułatwień w uzyskiwaniu decyzji administracyjnych.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Otwarciu naboru do programu „Rozwój kogeneracji w oparciu o biogaz komunalny” ogłoszono na środowej konferencji prasowej. Program został zaakceptowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Radę Konsultacyjną Funduszu Modernizacyjnego oraz Europejski Bank Inwestycyjny (EBI), który przeznaczył na ten cel budżet w wysokości 1,5 mld zł.

Cele i warunki

Fundusz podkreśla, że program ma dwa cele. Pierwszy to poprawa bilansu energetycznego poprzez wykorzystanie odpadów do produkcji energii. Drugim jest optymalizacją systemu gospodarki odpadami poprzez zwiększenie poziomów recyklingu.

– W Polsce odpady frakcji bio stanowią ok. 30 proc. ogółu wytwarzanych odpadów. Poddanie ich recyklingowi poprzez fermentacje to w praktyce jeden z warunków uzyskania przyzwoitych poziomów recyklingu – komentuje prof. Andrzej Jędrczak, ekspert Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Jarosław Roliński, Dyrektor Departamentu Ochrony Ziemi w NFOŚiGW podkreśla, że osiągnięcie wymaganych poziomów recyklingu jest w Polsce zagrożone. – Dlatego pośród warunków, które chcielibyśmy postawić beneficjentom trzy uznałbym za podstawowe. Pierwszy – projekty dotyczyć będą albo odpadów komunalnych, albo osadów ściekowych. Drugi – w wypadku odpadów komunalnych dotyczyć będzie odpadów segregowanych. Trzeci – uzyskana energia przeznaczana będzie w pierwszej kolejności na zaspokojenie własnych potrzeb zakładów komunalnych, co poprawi ich kondycję ekonomiczną i pozwoli na obniżenie kosztów gospodarki odpadami – mówi Jarosław Roliński.

Warunki te wpisane zostały w dokument programowy jako podstawa do naliczania tzw. kosztów kwalifikowalnych. Dofinansowanie funduszu w formie dotacji objąć może do 50% kosztów kwalifikowanych, z zastrzeżeniem, że kwota dotacji nie może przekroczyć kwoty pożyczki udzielonej przez NFOŚiGW, na samą inwestycję. Jeżeli w instalacji, będącej przedmiotem wniosku, przetwarzane będą odpady inne niż selektywnie zebrane bioodpady komunalne lub komunalne osady ściekowe, intensywność dotacji zostanie proporcjonalnie zmniejszona. Natomiast dofinansowanie w formie pożyczki wynosi do 100 % kosztów kwalifikowanych.

Ułatwienia legislacyjne

Przedstawiciele rządu zapowiadają przy tym dodatkowe ułatwienia na drodze realizacji objętych programem inwestycji. – Przygotowaliśmy projekt zamiany ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw. Chcemy gdzie tylko to możliwe uprościć procedury administracyjne dotyczące inwestycji w instalacje wytwarzające biogaz – mówi Ireneusz Zyska – wiceminister klimatu i środowiska, Pełnomocnik Rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii.

W szczególności, należy wskazać tu na:

  • wymogi środowiskowe,
  • wymogi zagospodarowania przestrzennego,
  • czas uzyskiwania warunków przyłączenia,
  • czas uzyskiwania koncesji,
  • czas wydania decyzji o warunkach zabudowy.

Propozycje zmian przepisów proceduralnych będę mieć za cel ich skrócenie.

Jak wyjaśnia Włodzimierz Tomaszewski – minister ds. samorządu terytorialnego ułatwienia takie będą możliwe do wprowadzanie przede wszystkim w sytuacjach, gdy instalacje powstawać będą na terenie już istniejących obiektów zajmujących się przetwarzaniem odpadów i ścieków. – To będzie miało oczywisty wpływ np. na wydanie decyzji środowiskowej. Bo skoro dotyczyć będzie miała ona miejsca, w którym już działa zakład mający wpływ na środowisko niepotrzebne będą aż tak drobiazgowe studia i konsultacje jak w wypadku zakładu powstającego w zupełnie nowym miejscu – mówi minister.

Wybór metody

Prof. Andrzej Jędrczak podkreśla, że na rynku dostępnych jest ok. 40 metod przetwarzania odpadów komunalnych na biogaz. – Każda z nich ma swoje wady i zalet. Gdy chodzi o wybór konkretnej metody: należy go pozostawić lokalnym instalacjom komunalnym, które tego wyboru dokonać powinny dostosowując rodzaj technologii do uwarunkowań lokalnych, ilości zbieranych odpadów czy ich morfologii – mówi ekspert.

Program NFOŚiGW co do zasady akceptuje ten postulat. – Program wspierać będzie lokalne inicjatywy przewidujące budowę i rozbudowę lokalnych biogazowni. Program ma być na tyle elastyczny, by w miarę potrzeb objąć nim nie tylko np. same fermentery, ale ogół potrzebnych do produkcji biogazu instalacji. Nie przesądzamy metody, która zostanie wybrana do produkcji biogazu. – Chcemy jedynie postawić warunek co do wielkości instalacji. Zainstalowane moce przerobowe muszą wynosić minimum 5 tys. ton odpadów rocznie – pointuje Jarosław Roliński.


NFOŚiGW: od 13 lutego br. będzie można składać wnioski o wsparcie dla biogazowni wykorzystujących odpady komunalne


 

 

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024