Trzynaście dawnych wsi i trzy miasteczka, które zostały włączone w granice administracyjne Wrocławia zostaną odnowione. Od marca do czerwca będą trwały konsultacje społeczne, podczas których zostanie opracowany plan działań.
Trzy instytucje leczniczo-opiekuńcze otrzymają z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ponad 10 mln zł na poprawę efektywności energetycznej. Przeprowadzone przez nie modernizacje mają skutkować zmniejszeniem zużycia energii w budynkach i zapewnić dostawy energii ze źródeł odnawialnych.
Wsparcie finansowe z NFOŚiGW otrzymało 26 projektów wodno-ściekowych w różnych regionach Polski. Pieniądze zostaną przeznaczone w głównej mierze na budowę i przebudowę sieci wod-kan ale także na budowę farmy fotowoltaicznej czy likwidację zagrażających środowisku oczyszczalni w Tatrach.
Elektrociepłownia Opole otrzyma 115 mln zł dofinansowania na realizację projektów proekologicznych. Ich celem jest redukcja emisji tlenków azotu. Montaż elektrofiltrów pozwoli na dostosowanie warunków pracy bloków do zaostrzonych norm środowiskowych, które zaczną obowiązywać za dwa lata.
W marcu rozpocznie się nabór do pilotażowego programu termomodernizacji budynków jednorodzinnych. Będą mogły w nim uczestniczyć gminy poniżej 100 tys. mieszkańców, znajdujące się na liście najbardziej zanieczyszczonych w Polsce. Krytycy programu uważają, że jego skala jest mikroskopijna w stosunku do potrzeb.