Samorządy domagają się reinwestowania opłat za emisję CO2

Samorządy domagają się reinwestowania opłat za emisję CO2
Bartłomiej Leśniewski
11.04.2023, o godz. 11:28
czas czytania: około 2 minut
0

- Chcemy aby 100 proc. dochodów budżetu państwa z tytułu sprzedaży uprawnień do emisji CO2 przeznaczane były transformację energetyczną. Z czego przynajmniej połowa powinna być przeznaczona na energetykę lokalną – czytamy w stanowisku Związku Miast Polskich.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Aby umożliwić samorządom skuteczne działanie na rzecz społeczności lokalnych, ZMP domaga się – w imieniu miast członkowskich – działań ze strony władz centralnych w zakresie cen energii i działania regulatora państwowego oraz zmian legislacyjnych.

System ETS

Wprowadzony w 2005 r. system handlu emisjami Unii Europejskiej (EU-ETS) stanowi podstawę największego jak dotąd na świecie rynku emisji dwutlenku węgla. UE określa całościowy pułap uprawnień do emisji, a przedsiębiorstwa uprawnienia te dostają lub kupują. Pułap jest sukcesywnie obniżany, tak by ilość emisji stopniowo malała.

Co dzieje się z pieniędzmi płaconymi za uprawnienie do emisji? – W Polsce dziesiątki milionów z handlu emisjami są “przejadane” w państwie na bieżące wydatki, a transformacja energetyczna nie następuje – mówi Zygmunt Frankiewicz, prezes ZMP w rozmowie z money.pl.

Dodaje, że polskich miastach jest wiele ciepłowni i elektrociepłowni, które wymagają modernizacji i płacą za emisje. ZMP domaga się, by pieniądze z tych opłat przeznaczone zostały albo na niezbędne modernizacje, albo na inne inwestycje w lokalne systemy energetyczne.

Postulaty miast

Związek Miast Polskich postuluje przeznaczenie 100 proc. dochodów budżetu państwa z tytułu sprzedaży uprawnień do emisji CO2 na transformację energetyczną, z czego przynajmniej połowa powinna być przeznaczona na energetykę lokalną.

Dla celów realizacji tego postulatu wnosi o odpowiednie zamiany w ustawie o gospodarce komunalnej. Zdaniem ZMP ustawa powinna zapewnić możliwość współdziałania podmiotów gospodarki komunalnej w gminie, związku gmin, związku metropolitalnym albo w drodze porozumienia w obszarze funkcjonalnym, w celu racjonalnego wykorzystania majątku komunalnego oraz wszelkich zasobów (w tym produktów) pozostających w dyspozycji tych podmiotów.

Kolejne postulaty dotyczą prawa energetycznego. ZMP wnosi, by usankcjonować w art. 18 ustawy prawo energetyczne możliwość produkcji i dystrybucji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, biogazu i odpadów stałych w ramach sektora gospodarki komunalnej i mieszkaniowej. Pozyskiwanie energii wewnątrz sektora komunalnego powinno być wyłączone z trybu przetargowego (in-house). Koncesja na przesył energii wewnątrz sektora powinna być udzielana niezwłocznie, po spełnieniu określonych w ustawie wymogów. Należy również umożliwić sprzedaż ewentu­alnych nadwyżek energii innym podmiotom świadczącym dla mieszkańców lokalne usługi publiczne.

Zdaniem ZMP należy także rozszerzyć możliwości wykorzystania lokalnych zasobów energetycznych w ramach przepisów o OZE (szersza formuła prosumenta). Należy zminimalizować problemy zgłaszane obecnie przez klastry i znieść ograniczenia w zakresie tworzenia spółdzielni energetycznych, zwłaszcza w miastach.

Należy też docenić wysiłki organizacyjne i finansowe miast w zakresie zapewnienia bilansowania energii – wprowadzić upusty dla miast skutecznie realizujących to zadanie – czytamy w komunikacie ZMP.

 

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024