Rynek w Skierniewicach przeszedł modernizację w 2005 roku. Teraz postanowiono go częściowo odbrukować. Powstała koncepcja, uwzględniająca sugestie konserwatora zabytków i potrzeby skierniewickiego ratusza. Pierwsze prace powinny ruszyć już niebawem.

Zakład Utrzymania Miasta w Skierniewicach przedstawił koncepcję przebudowy skierniewickiego rynku. Wstępny projekt uwzględnia zarówno plany ratusza dotyczące szeregu imprez, które odbywają się na głównym placu miasta, jak i sugestie Wojewódzkie Konserwatora Zabytków. Ratusz stara się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców i wprowadzać rozwiązania, które poprawiają komfort korzystania z tego miejsca.

W ramach modernizacji rynku w 2005 roku powstał zabrukowany plac

Patrząc na dzisiejsze oblicze skierniewickiego rynku, nie sposób nie wspomnieć roku 2005, kiedy to główny plac miasta przeszedł gruntowną modernizację. Ówcześni samorządowcy spośród trzech przygotowanych koncepcji wybrali projekt, który finalnie został zrealizowany w centrum.

Zabytkowy plac powrócił do swojego historycznego charakteru. W Skierniewicach, podobnie jak w wielu innych, historycznie rynek był pustym, brukowanym placem, który pełnił funkcję targowiska. Dopiero zaledwie kilka dekad temu, na rynku pojawił się skwer z wierzbami płaczącymi.

– Rozsądne planowanie i organizacja zieleni w centrach miast to ogromne wyzwanie, z którym mierzymy się na co dzień także w Skierniewicach. Zapewniam jednak, że nie ustajemy w wysiłkach i już niebawem nowe nasadzenia pojawią się w kolejnych częściach naszego miasta. Chcemy zazielenić m.in. uliczki bezpośrednio przylegające do rynku jak ul. Senatorska czy tzw. Mały Rynek, aby kompleksowo odmienić oblicze centrum miasta – mówi prezydent Skierniewic Krzysztof Jażdżyk.

Posadzą duże drzewa

– Wypracowaliśmy koncepcję zakładającą posadzenie 36 dużych drzew i stworzenia zielonych stref po bokach rynku. Finalny projekt ma nie tylko odpowiadać na potrzebę zazielenia placu, ale także spełniać wymogi dotyczące historycznego charakteru tego terenu. Nie bez znaczenia jest również odpowiednie umiejscowienie nowych drzew, tak, aby rynek nadal mógł być miejscem organizacji największych plenerowych imprez w mieście – wyjaśnia Krzysztof Jażdżyk.

Zaprezentowana koncepcja to wynik działań ratusza zmierzających do reorganizacji głównego placu w mieście. Dzięki konsultacjom przeprowadzonym z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków powstała koncepcja zmian, która posłuży do stworzenia ostatecznego projektu. Zakłada ona stworzenie wokół rynku zielonych skwerów szerokich na trzy metry, co pozwoli posadzić 36 dużych drzew o odpowiednio okazałych koronach, które dadzą cień.

Warto podkreślić, że drzewa będą posadzone bezpośrednio w grunt. Na skwerach znajdzie się również miejsce dla krzewów czy traw, a do tego oczywiście pojawią się elementy małej architektury. Centrum placu pozostanie natomiast bez gruntownych, stałych zmian. W razie potrzeb, tak jak dotychczas, będą tam pojawiać się mobilne rozwiązania. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, drzewa zostaną posadzone już jesienią.

Czytaj więcej

Skomentuj