Konrad Nowak, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Olsztynie poinformował, że ciepłownia Kortowo pozostanie w zasobach komunalnych miasta i nie będzie przedmiotem partnerstwa publiczno-prywatnego. Powstaje ono, aby wybudować nową elektrociepłownię, którą zasilą m.in. odpady komunalne.

Działająca w Olsztynie ciepłownia Kortowo i lokalny MPEC nie wejdą w skład partnerstwa publiczno-prywatnego, które powstanie, aby wybudować spalarnię – poinformowali we wtorek prezydent miasta Piotr Grzymowicz i prezes MPEC Konrad Nowak.

Przyczyną wpisania zakładu jako element umowy PPP była konieczność jej modernizacji. Miasto uzyskało jednak dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na budowę wartego prawie 55 mln zł kotła na biomasę. W związku z tym modernizacja kotłów węglowych mogła zostać ograniczona.

– Modernizacja ciepłowni Kortowo jest możliwa do zrealizowania w naszym zakresie. Nie ma potrzeby jej wydzielania i pozostanie ona w zasobach MPEC – mówił we wtorek Nowak.

Spalarnia w Olsztynie. Kto ją wybuduje?

Budowa nowej elektrociepłowni przy ul. Lubelskiej zasilanej paliwem RDF z odpadów komunalnych i z kotłownią rezerwowo-szczytową zostanie zlecona w formule PPP prywatnej firmie. Będzie ona odpowiadała za projekt, budowę i eksploatację planowanej instalacji. Wykonawca ma zostać wybrany do września tego roku.

Spalarnia w Oświęcimiu jednak powstanie? Ruszyły konsultacje społeczne

Spółka celowa PPP nadal powstanie, tylko bez aportu MPEC. MPEC będzie odpowiadał m.in. za odbiór ciepła, kontrolę stanu technicznego nowego zakładu i regulowanie warunków sprzedaży powstającej w nim energii. Miasto będzie też musiało dostarczyć odpady do spalarni.

Droga do nowej elektrociepłowni

Pierwsze informacje o budowie spalarni RDF w Olsztynie pojawiły się jeszcze w 2015 r. Niedługo potem w ramach internetowego głosowania wybrano także projekt budynku.

Olsztyński samorząd rozpisał już jeden przetarg na budowę spalarni w 2017 r., ale został on unieważniony. Pojawiła się wówczas tylko jedna oferta, która przekraczała planowany budżet o prawie 1 mld zł. Dlatego zdecydowano się przeprowadzić dialog techniczny, w którym udział wzięły 32 firmy.

– Jestem przekonany, że po wprowadzeniu tych wszystkich optymalizacji (które wypracowano w ramach dialogu technicznego – red.) to postępowanie zakończy się sukcesem – mówi Konrad Nowak, prezes MPEC w Olsztynie.

Źródła: MPEC Olsztyn, Telewizja Olsztyn, CIRE, wnp.pl

Czytaj więcej

Skomentuj