Reklama

envicon 2023 ad1a

Strategia leśna UE rozmija się z polską wizją

Strategia leśna UE rozmija się z polską wizją
jw
23.09.2021, o godz. 8:48
czas czytania: około 2 minut
0

Unijna Strategia Leśna zagraża przyszłości polskich lasów i polskiej gospodarce. - takiego zdania jest wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

Strategia Leśna, opublikowana przez Parlament Europejski, zakłada przyspieszenie osiągnięcia celów klimatycznych – redukcji dwutlenku węgla w atmosferze. Cel ma być osiągnięty m.in. poprzez znaczące ograniczenie pozyskiwania drewna na terenie Unii Europejskiej – ścisłą ochroną ma zostać objęte 10 proc. powierzchni lądowej.

Dla Polski, w której obszary leśne stanowią jedną trzecią kraju – jesteśmy pod tym względem w czołówce państw europejskich – realizacja unijnej strategii oznaczałaby konieczność wyłączenia z gospodarki leśnej ponad 3 mln ha lasów. Jak informuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska – to doprowadziłoby do nagłego ograniczenia o połowę dostaw drewna na rynek, upadek tysięcy firm i skokowy wzrost cen produktów drewnianych. Eksperci nie mają wątpliwości, że rozwój polskiej gospodarki zostałby zahamowany. Wprowadzenie w życie strategii to także znaczne ograniczenie wstępu do lasów i pozyskiwania runa leśnego.

W tej sprawie wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka spotkał się w Brukseli z komisarzem ds. rolnictwa UE, Januszem Wojciechowskim. Głównym tematami spotkania były właśnie strategia leśna oraz kwestie dotyczące gospodarki leśnej UE. – Ochrona klimatu jest najważniejsza, ale leczenie nie może zabić pacjenta. Dlatego musimy wypracować kompromis, który uwzględni interesy krajów o wysokiej lesistości, jak Polska. – zaznaczył wiceminister Siarka.

– Nowa unijna Strategia Leśna została całkowicie podporządkowana osiągnięciu celów klimatycznych i zakłada odejście od wielofunkcyjności lasów, zwłaszcza kosztem działań gospodarczych – dodał wiceminister. Wskazał przy tym na wiele sprzeczności w samej strategii. – Nie da się pogodzić nakazu zwiększania powierzchni starodrzewia z założeniem wzrostu pochłaniania przez lasy dwutlenku węgla, gdyż stare drzewa stają się emitentem dwutlenku węgla, a nie jego pochłaniaczem – podkreślił Edward Siarka.

W opinii wiceministra, który przekazał swoje uwagi komisarzowi Januszowi Wojciechowskiemu, unijny dokument nie odpowiada obecnym wyzwaniom w obszarze leśnictwa i nie spełnia oczekiwań krajów o wysokiej lesistości. Dlatego potrzebne są rozmowy ze stroną unijną i wypracowanie kompromisu.

– Strategia leśna to kolejny dokument, w którym wbrew traktatom KE, wkracza się w kompetencje państw członkowskich. Nikt nie podważa konieczności ochrony klimatu. Ale wszelkie decyzje dotyczące lasów powinny uwzględniać ich indywidualny charakter wynikający z lokalnych uwarunkowań środowiskowych i biogeograficznych poszczególnych krajów. Dialog stanowi podstawę współpracy między instytucjami polskimi i europejskimi. Jestem przekonany, że uda nam się wypracować kompromisowe rozwiązania – zaznaczył wiceminister Siarka.

Źródło: gov.pl

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

envicon 2023 ad1a

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2023