Reklama

AD1A TOMRA [15.04-15.05.24]

Sztuczne światło pogarsza stan zbiorników wodnych

Sztuczne światło pogarsza stan zbiorników wodnych
ko
03.12.2019, o godz. 10:16
czas czytania: około 2 minut
0

Sztuczne światło może negatywnie wpływać na stan zbiorników wodnych, twierdzą naukowcy z Politechniki Krakowskiej. Badacze alarmują, że zanieczyszczenie światłem w miastach rośnie.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b Biuro Rozwoju Gdańska – rekrutacja [26.04.24-25.05.24]

Zanieczyszczenie świetlne to obecność światła w nocy w niewłaściwych miejscach lub w ilościach większych niż te, do których zaadaptowane są żywe organizmy. Zjawisko to postępuje w bardzo dużym tempie. Nadmiar światła ma zły wpływ na zdrowie ludzi – jakość snu i problemy z regeneracją systemu nerwowego. Teraz okazało się, że powodują także straty w ekosystemach wodnych.

W polskich miastach brakuje naturalnego światła

Dr hab. Tomasz Ściężor z Politechniki Krakowskiej badał zbudowany w latach 80. zbiornik wodny w Dobczycach w Małopolsce, z którego w wodę zaopatrywany jest Kraków. Stwierdził, że nadmiar światła ma wpływ na jakość wody w zbiorniku, bowiem w naturalnym ekosystemie panuje równowaga między zooplanktonem (czyli m.in. pierwotniakami i skorupiakami) a fitoplanktonem (czyli glonami i sinicami). Tymczasem w zbiorniku dochodzi m.in. do dysfunkcji rozwoju stawonogów – rozwielitek.

Organizmy te w normalnych warunkach podpływają pod samą powierzchnię tylko nocą i żywią się glonami. Z uwagi na nadmiar sztucznego światła zwierzęta te robią to w znacząco mniejszym zakresie powiedział PAP dr Ściężor. W ten sposób zwiększa się m.in. zakwit sinic, co pogarsza jakość wody, ale i stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia.

Według badacza bezpośrednią przyczyną takiego stanu rzeczy może być intensywne oświetlenie zapory i tafli wody. Silna jest też łuna światła z Dobczyc, a nawet z Krakowa.

– Zanieczyszczenie świetlne jest chyba najbardziej rozpowszechnionym zanieczyszczeniem na świecie, ale najłatwiej da się go uniknąć. Niestety nadal świadomość tego zjawiska jest dość niska, chociaż z roku na rok się poszerza – mówi naukowiec.

źródło: naukawpolsce.pap.pl

Tagi:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Ochrona środowiska
css.php
Copyright © 2024