Ranking dochodów własnych gmin. Które są najbardziej samodzielne finansowo?
Jedynie 3,5 proc. gmin w Polsce odznacza się wysoką samodzielnością finansową – wynika z rankingu JST Zrównoważonego Rozwoju.
Łącznie artykułów: 118.
Jedynie 3,5 proc. gmin w Polsce odznacza się wysoką samodzielnością finansową – wynika z rankingu JST Zrównoważonego Rozwoju.
Najzamożniejszym powiatem jest Warszawa, a najbiedniejszym powiat kazimierski - wynika z danych resortu finansów.
Ponad 404 mln zł zarezerwowano na dotację projektów drogowych w ogłoszonym właśnie naborze w ramach poddziałania 7.1.1 Drogi regionalne, Typ projektów A Budowa, przebudowa dróg, w tym budowa obwodnic Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego.
Krynicki Recykling podpisał kontrakt na 16 mln zł, który obejmuje dostawy stłuczki do Ardagh Glass w 2017 r.
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło pierwszy konkurs programu „Innowacyjny Recykling”. Rozwiązania pomagające w nowatorski sposób ponownie wykorzystać odpady zostaną wsparte kwotą 90 mln zł.
Gospodarka wodno-ściekowa na terenie objętym funkcjonowaniem Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Bydgosko-Toruńskiego Obszaru Funkcjonalnego zostanie zasilona unijnym wsparciem. Do rozdania jest ponad 16 mln zł.
34 mln zł dofinansowania na gospodarowanie odpadami przeznaczył NFOŚiGW w ramach programu Region.
Kleszczów, Rząśnia, Mielnik, Polkowice i Jerzmanowa - to pierwsza piątka najbogatszych gmin w Polsce.
Wysokość podatków związanych ze środowiskiem w Polsce z roku na rok wzrasta, od 34 mld zł w 2008 r. do ok. 43 mld zł w 2014 r. - wynika z danych zaprezentowanych przez Główny Urząd Statystyczny.
Zastane trudności, podjęte działania i osiągnięte cele były tematem konferencji prasowej zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Podsumowano na niej pierwszy rok działalności w nowym składzie.
12 tysięcy szczecinian skorzysta z zielonej energii dzięki instalacjom fotowoltaicznym zamontowanym na dachach budynków. Umowy z trzema spółdzielniami mieszkaniowymi w Szczecinie na kwotę 4,8 mln zł podpisał w środę Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Na stronach Rządowego Centrum Legislacji ukazała się nowa wersja projektu rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie opłat za korzystanie ze środowiska. Dokument zakłada m.in. wzrost wysokości opłat za składowanie odpadów komunalnych.
Dobra wiadomość dla wszystkich mieszkańców Gdańska – w przyszłym roku cena wody w tym mieście pozostanie na niezmienionym poziomie.
Miesięcznik „Wodociągi-Kanalizacja” po raz kolejny organizuje śniadanie branżowe. Tym razem przedmiotem debaty są taryfy za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków. Specjalnie dla Portalu Komunalnego zebrani goście odpowiedzieli na pytania związane z tematem spotkania.
Projekty związane z ochroną zagrożonych gatunków i siedlisk przyrodniczych otrzymają unijne wsparcie. Ci, którym nie uda się nie uda mogą spróbować w kolejnym naborze.
Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki ogłosiło nabór wniosków na realizację innowacji w przedsiębiorstwach.
Przeszło 323,5 mln euro zostanie przeznaczone w ramach programu LIFE na projekty w dziedzinie środowiska i efektywnego, z czego 142,2 mln euro na projekty za zakresu: powietrza, środowiska i zdrowia, zasobooszczędności, odpadów oraz wody.
Pula kilkudziesięciu milionów złotych zostanie niebawem uruchomiona dla wsparcia projektów ponadregionalnych służących czynnej ochronie siedlisk przyrodniczych i gatunków zagrożonych w skali Europy i kraju oraz związanych z ograniczeniem niskiej emisji w Lubuskiem.
Efektywność energetyczna, czyste technologie i OZE to jedne z priorytetów zarówno skandynawskich rządów, jak i poszczególnych firm, które wdrażają swoje technologie w Polsce.
Przeszło połowę udziałów w zakładach recyklingu zużytych katalizatorów samochodowych i płytek drukowanych w fińskiej spółce Kat-Metal przejął Elemental Holding. Na tym jednak nie koniec.
Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOiR) uruchomił Program Finansowania Efektywności Energetycznej w Budynkach Mieszkalnych w Polsce – PolREFF.
Na terenie TSSE Euro-Park Wisłosan w Podstrefie Wrocław-Kobierzyce rozpoczęła się budowa fabryki baterii litowych do samochodów elektrycznych.
W styczniu przyszłego roku ma wejść w życie nowa ustawa Prawo wodne, której zapisy budzą szereg kontrowersji. Szczególnie dotkliwa dla wszystkich może być podwyżka cen wody. Z informacji Dziennika Gazeta Prawna wynika jednak, że Ministerstwo Środowiska znacznie obniży poziom maksymalnej stawki za pobór wody.
Dzięki podatkowi od wód powierzchniowych podziemnych i opadowych, proponowanym w projekcie nowej ustawy Prawo wodne, do kasy państwa ma wpływać nawet 4 mld zł rocznie. Prezes Wodociągów Kieleckich, Henryk Milcarz uważa, że warto się zastanowić nad plusami i minusami takiego rozwiązania.
Priorytetem rządu są inwestycje na Odrze, gdzie wkrótce ruszą prace związane z likwidacją wąskich gardeł. Realizacja rządowego programu ma przynieść korzyści całej gospodarce – rozwinie się transport rzeczny, a wraz z nim ta gałąź przemysłu, oraz poprawi się bezpieczeństwo przeciwpowodziowe.