Technologie wod-kan to projekt, który jest doskonałą okazją na poszerzenie i pogłębienie wiedzy i kwalifikacji z zakresu nowych zanieczyszczeń, rodzajów związków oraz przemian zachodzących w trakcie procesów oczyszczania ścieków i przetwarzania osadów ściekowych.
Wybitni eksperci
Nad całością projektu pieczę sprawują wybitni eksperci, którzy w swej pracy naukowej zajmują się kwestiami związanymi z inżynierią środowiska. Koordynatorką projektu jest prof. dr hab. inż. Małgorzata Kacprzak z Politechniki Warszawskiej. Pani profesor współpracuje z naukowcami w kraju i za granicą, m.in. z Norwegii, Szwecji, Francji, Czech, Belgii, USA, RPA oraz samorządowcami i przedsiębiorcami działającymi na rzecz poprawy jakości środowiska naturalnego. Jest też członkiem komitetu sterującego projektu FULLRECO4US-Cost Action, Cross Border, Transfer and Development of Sustainable Resource Recovery Strategies Towards Zero Waste (2021-2025).
Nowe zanieczyszczenia
Za nami pierwsze, styczniowe spotkanie z prof. Agatą Rosińską, która mówiła m. in. o nowych zanieczyszczeniach w oczyszczalniach ścieków, źródłach i drogach transportu nowych zanieczyszczeń w środowisku, czy przemianach zanieczyszczeń podczas oczyszczania i przetwarzania osadów ściekowych.
III stopień oczyszczania ścieków
To temat drugiego spotkania, które już niedługo, bo 28. lutego, poprowadzi prof. dr hab. inż. Ewa Neczaj z wydziału infrastruktury i środowiska Politechniki Częstochowskiej.
– Poruszymy kwestie ponownego wykorzystania ścieków, technologii stosowanych w III stopniu oczyszczania (np. metod zaawansowanego utleniania), i efektywności usuwania zanieczyszczeń mikrobiologicznych, fizycznych oraz chemicznych – mówi prof. Ewa Neczaj.
Przetwarzanie osadów ściekowych
W marcu przyjdzie czas na spotkanie z koordynatorką całego cyklu – prof. dr hab. inż. Małgorzatą Kacprzak.
– Będziemy mówić o wadach i zaletach obecnie stosowanych technologii w kontekście energetycznym, technologiach eksperymentalnych, oddziaływaniach środowiskowych, LCA i śladzie węglowym. Serdecznie zapraszam Państwa do udziału w całym cyklu – mówi prof. Małgorzata Kacprzak.
Urządzenia w oczyszczalniach
Analiza procesów technologicznych stosowanych w oczyszczaniu ścieków w aspekcie rosnących wymagań środowiskowych, analiza współczesnych rozwiązań technicznych w układach i systemach oczyszczania ścieków, techniczne i technologiczne aspekty wybranych zaawansowanych metod oczyszczania ścieków będą przedmiotem wykładu i warsztatów nr cztery, 21 kwietnia poprowadzi dr hab. inż. Dariusz Boruszko, prof. Politechniki Białostockiej.
– Zagadnień jest sporo, bo poruszymy kwestie mechanizmu i kinetyki biologicznego oczyszczania, złóż fluidalnych, metod kombinowanych, metod membranowych, hermetyzacji, dezodoryzacji, dezynfekcji, czy podziałów na systemy i rodzaje reaktorów stosowanych w oczyszczaniu ścieków – mówi prof. Dariusz Boruszko.
Samowystarczalność energetyczna
Czym tak naprawdę jest samowystarczalność energetyczna oczyszczalni ścieków i jak ją osiągnąć? Czy metodą na jej osiągnięcie jest ciepło ze ścieków? A może biogaz?
– Będziemy rozmawiać o rozkładzie zużycia energii w oczyszczalni ścieków, metodach intensyfikacji produkcji biogazu i odnawialnych źródłach energii. Ale nie tylko o fotowoltaice, również o potencjale hydroenergetycznym i pompach ciepła, a także o biogazie i biometanie, czyli o metodach uszlachetniania biogazu – mówi dr hab. Anna Grosser, prof. Politechniki Częstochowskiej, która spotka się z uczestnikami cyklu podczas sesji majowej.
Odzysk substancji
Dr hab. inż. Monika Żubrowska-Sudoł, prof. Politechniki Warszawskiej, podczas ostatniej, sesji cyklu w czerwcu, będzie mówić o odzysku surowców w kontekście idei gospodarki o obiegu zamkniętym.
– Tematem będą technologie i możliwości odzysku fosforu i azotu oraz związków organicznych. Poruszymy również problematykę substancji rosnącego ryzyka oraz edukacji w kontekście budowania świadomości społecznej – mówi prof. Monika Żubrowska-Sudoł.
Wykłady z cyklu technologie wod-kan rozpoczęły się 26 stycznia br. Przedsięwzięcie potrwa przez pół roku, a sesje wykładowe i warsztatowe będą się odbywać w formule online raz w miesiącu. Szczegóły dotyczące programu oraz możliwości rejestracji znajdą Państwo na stronie https://technologie.abrys.pl. Organizatorami cyklu są redakcje miesięcznika „Wodociągi-Kanalizacja” i Portalu Komunalnego, a partnerami merytorycznymi Politechnika Warszawska, Politechnika Częstochowska i Politechnika Białostocka.
Komentarze (0)