Wiceministra Zielińska zwróciła uwagę na konieczność szybkiego przejścia od tradycyjnych źródeł energii, takich jak węgiel, ropa i gaz, do czystych, odnawialnych źródeł energii. Podkreśliła, że osiągnięcie celów klimatycznych Unii Europejskiej – redukcji emisji CO2 o 55% do 2030 r. oraz neutralności klimatycznej do 2050 r. – jest kluczowe dla Polski. Transformacja energetyczna, oparta na krajowych zasobach energii z wiatru na lądzie i morzu, energii słonecznej, biogazu, biometanu, zielonego wodoru, energetyki jądrowej oraz ciepłownictwa, ma na celu poprawę efektywności energetycznej zarówno w gospodarce, jak i w domach Polaków.
https://twitter.com/Ula_Zielinska/status/1791381409820471354
Wyzwania geopolityczne
Obecna sytuacja geopolityczna sprawia, że transformacja od węgla, ropy i gazu do czystych źródeł energii niezależnych od Rosji, Kazachstanu, Turcji czy Kataru jest niezwykle istotna – zaznaczyła wiceministra Zielińska. Dodała, że agresja Rosji na Ukrainę oraz konflikty na Bliskim Wschodzie pogłębiają podziały w Europie i na świecie. W obliczu tych wyzwań, Unia Europejska intensyfikuje działania mające na celu redukcję uzależnienia od rosyjskich surowców energetycznych i wprowadza kolejne sankcje wobec Rosji.
– Z analizy organizacji pozarządowej Global Witness wynika, że w 2023 r. UE kupiła szacunkowo 35 mln baryłek rafinowanego paliwa – głównie oleju napędowego – pochodzącego przynajmniej częściowo z Rosji. Zakupy te zostały dopuszczone dzięki luce prawnej, która jest obecnie dobrze znana: pomimo unijnego zakazu importu rosyjskiej ropy, kraje nadal mogą legalnie ją kupować, pod warunkiem, że zostanie ona najpierw przetworzona na paliwa w innym miejscu – powiedziała.
Korzyści społeczno-ekonomiczne
Wiceministra Zielińska zwróciła uwagę na korzyści społeczno-ekonomiczne płynące z dekarbonizacji gospodarki. – Polska już dziś odczuwa korzyści społeczno-ekonomiczne płynące z dekarbonizacji gospodarki – w sektorze OZE zatrudnienie znalazło ponad 212 tysięcy osób. Ta liczba znacząco przewyższa zatrudnienie w sektorze górnictwa kamiennego – powiedziała Zielińska.
Podkreśliła również, że transformacja energetyczna jest nie tylko kluczowa dla długofalowego bezpieczeństwa klimatycznego, ale również dla wspólnego bezpieczeństwa militarnego w Europie. Budowa własnych, rozproszonych źródeł energii odnawialnej jest niezbędna dla zapewnienia stabilności energetycznej i ochrony przed geopolitycznymi zagrożeniami.
Wsparcie dla inwestycji
Wiceministra Zielińska zaznaczyła, że polski rząd pracuje nad szeregiem inicjatyw strategicznych, legislacyjnych i finansowych, które mają na celu przyspieszenie transformacji energetycznej. – Mam na myśli w szczególności działania upraszczające procesy wydawania pozwoleń i procedury administracyjne, zmniejszenie minimalnej odległości lądowych turbin wiatrowych od zabudowań z 700 metrów do 500 metrów czy aktualizację dokumentów strategicznych: Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu oraz Polityki Energetycznej Polski do 2040 – wyjaśniła.
Wiceministra podkreśliła również znaczenie opracowania długoterminowej strategii transformacji do neutralności klimatycznej, co zapewni inwestorom stabilne środowisko biznesowe i umożliwi dalszy rozwój sektora OZE w Polsce.
Transformacja energetyczna jest nie tylko koniecznością wynikającą z zobowiązań klimatycznych, ale również strategicznym elementem zapewniającym bezpieczeństwo energetyczne Polski i całej Europy. Wiceministra klimatu i środowiska Urszula Zielińska podczas II Niemiecko-Polskiego Forum Transformacji Energetycznej w Berlinie podkreśliła, że współpraca międzynarodowa, zwłaszcza między Polską a Niemcami, jest kluczowa dla skutecznego przeprowadzenia tej transformacji. Polska, dzięki dekarbonizacji gospodarki, już dziś odczuwa pozytywne efekty, a dalsze wsparcie rządowe i unijne inicjatywy przyspieszą proces przejścia na odnawialne źródła energii, zapewniając stabilną i bezpieczną przyszłość energetyczną.
https://twitter.com/MKiS_GOV_PL/status/1792902024599683368
Komentarze (0)