Reklama

AD1A FITE 2024 [09.07-21.08.24]

Trwa adaptacja polskich miast do zmian klimatu. W projekcie pomaga m.in. Instytut Ochrony Środowiska

Trwa adaptacja polskich miast do zmian klimatu. W projekcie pomaga m.in. Instytut Ochrony Środowiska
pit
18.10.2017, o godz. 13:57
czas czytania: około 1 minuty
1

Skutkom zmian klimatycznych trzeba przeciwdziałać lub je choćby uwzględniać w planach rozwojowych - oceniają eksperci. Opracowywaniem planów adaptacji do zmian klimatu w polskich miastach powyżej 100 tys. mieszkańców zajmuje się Instytut Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

Przedsięwzięcie jest realizowane od stycznia, kiedy to w Ministerstwie Środowiska podpisano umowę na dofinansowanie ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Miejskie Palny Adaptacji (MPA) to pierwszy w Europie tego typu projekt organizowany na taką skalę. Jego efektem będzie przygotowanie planów adaptacji dla 44 miast – partnerów projektu.

Przedsięwzięcie jest realizowane nie tylko przez IOŚ-PIB, ale także Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych w Katowicach oraz firmę konsultingowo-inżynierską Arcadis.

Głównym celem projektu jest przeprowadzenie analizy podatności każdego z miast na zmiany klimatu i zaplanowanie działań adaptacyjnych do stwierdzonych zagrożeń.

– Projekt Miejskie Plany Adaptacji przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa i jakości życia mieszkańców – mówi Paweł Sałek, wiceminister środowiska, pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej. – Będzie również wsparciem dla władz lokalnych w pozyskiwaniu środków finansowych na działania inwestycyjne.

Miejskie Plany Adaptacji (MPA) to innowacyjne podejście do szukania rozwiązań problemów wynikających z obserwowanych i prognozowanych zmian klimatu.

– Adaptacja powinna znaleźć odzwierciedlenie w polityce rozwoju miasta – uważa Krystian Szczepański, dyrektor Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego. – Dotyczy to różnych obszarów: transportu, zdrowia, zaopatrzenia w wodę i energię.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (1)


AndrzejKand

Komentarz #8296 dodany 2017-11-06 00:50:56

Bardzo dobra inicjatywa, narescie ktos o tym pomyslal! Brawo, oby tak dalej!

Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1D AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Ochrona środowiska
css.php
Copyright © 2024