Reklama

AD1A KUBOTA 04.03-04.04.24

Tylko 52 gminy w Polsce przeciwdziałają skutkom suszy

Tylko 52 gminy w Polsce przeciwdziałają skutkom suszy
PAP
07.05.2021, o godz. 8:38
czas czytania: około 2 minut
0

Potrzebne jest kompleksowe podejście do problemu suszy, z wykorzystaniem potencjału natury, w tym terenów bagiennych i torfowisk – mówił w czwartek minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka. Według danych resortu, tylko 52 gminy w Polsce realizują jakiekolwiek działania dotyczące przeciwdziałania skutkom suszy.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B KUBOTA 04.03-04.04.24

Podczas seminarium online na temat przeciwdziałania suszy Kurtyka podkreślił, że temat deficytu wody w Polsce jest strukturalnym wyzwaniem, które wymaga przygotowania długofalowej strategii.

Jak mówił minister, budowa sztucznych zbiorników jest potrzebna, choć dużo większy potencjał tkwi w terenach bagiennych i torfowiskach – można tam retencjonować nawet 35 mld m sześc. wody, czyli prawie 10 razy więcej niż w sztucznych zbiornikach. Kolejne 11 mld m sześc. może być retencjonowane w lasach. – Mała retencja wodna, wsparcie rolników w tym, by budowali małe magazyny, przeniesienie akcentu z melioracji osuszających na nawadniające, retencja i wykorzystanie natury jako naturalnego mechanizmu do wspierania nas w walce o ograniczenie suszy, można zwiększyć powierzchnię terenów wodno-bagiennych, po to by więcej wody retencjonować – wymieniał potrzebne działania Kurtyka.

Dodał, że należy też zwiększyć świadomość społeczną nt. wyzwań związanych z deficytem wody. Przypomniał, że resort uruchomił drugą edycję programu Moja Woda, który ma pomóc w łagodzeniu skutków suszy Polsce i ograniczyć zagrożenie powodziowe przez budowę przy domach instalacji zatrzymujących deszczówkę. – Program okazał się ogromnym sukcesem. W ciągu dwóch miesięcy Polacy zakontraktowali 100 mln zł dotacji na małe, przydomowe zbiorniki retencjonowania wody, systemy odprowadzania deszczówki – powiedział szef MKiŚ.

Poinformował, że trwają prace nad stworzeniem strony www.susza.gov.pl, gdzie będzie gromadzona wiedza nt. deficytu wody. Zaznaczył przy tym, że czwartkowe seminarium jest początkiem dyskusji nt. problemu suszy.

Podczas seminarium pełnomocnik ministra ds. przeciwdziałania skutkom suszy Łukasz Lange przekazał, że według analizy resortu, zaledwie 52 gminy w Polsce realizują jakiekolwiek działania dotyczące przeciwdziałania skutkom suszy. – Łączna suma wydanych środków w skali całego 2020 r. wynosi ok. 11,5 mln zł. Jeszcze bardziej niepokojącą kwestią jest to, że spostrzegamy także gminy z poziomu województw, które nie realizują żadnego programu. Możemy to powiedzieć o gminach województwa łódzkiego, podkarpackiego czy lubuskiego.

Uczestniczący w seminarium dr Sławomir Gromadzki z Wydziału Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Sztuki Wojennej zwrócił uwagę, że w działaniach na rzecz ograniczenia suszy należy włączyć wszystkich partnerów, w tym rolników i samorządy lokalne. Jak wskazał, sama retencja wody nie rozwiązuje skutków suszy, z jakimi zmaga się rolnik, bo trzeba mu te wodę dostarczyć. Do tego niezbędny jest samorząd. Zdaniem Gromadzkiego, kluczowe jest opracowanie lokalnych strategii retencji wody. Powinno się w nich m.in. wyznaczyć, w których miejscach na terenie danych zlewni można planować przedsięwzięcia związane z retencją.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2_regionalne EŁK 12.03.24-26.03.24

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024