Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju ujawniło projekt nowej ustawy o planowaniu przestrzennym. Branża sprzeciwia się jej zapisom.

Nowa ustawa o planowaniu przestrzennym ma zastąpić obowiązujące od 2015 r. przepisy tzw. ustawy krajobrazowej. Miała ona raz na zawsze miała się rozprawić z problemem przesycenia przestrzeni publicznej bannerami i innymi reklamami.

Powrót złych rozwiązań?

Ustawa krajobrazowa z 2015 r. dała samorządom możliwość walki z wielkoformatowymi reklamami zalewającymi przestrzeń publiczną. Miasta takie jak Poznań, Gdynia, Częstochowa, Bielsko-Biała i Warszawa chwaliły się dokonaniami w tym zakresie.

Wojciech Wagner, wiceszef wydziału architektury w stołecznym ratuszu, zdradza stołecznej Wyborczej: – Projekt nowej ustawy trafił do nas z drugiej ręki. Nie ma go jeszcze w internecie. Ale mamy doświadczenia, że w tym parlamencie projekt w dwa dni może się pojawić i zostać przegłosowany – stwierdza i zaznacza, że proponowana zmiana oznacza powrót do czasów sprzed 2015 r.

Jakie będą najważniejsze zmiany?

1. Skasowanie możliwości jednolitej regulacji tej problematyki dla całej gminy (art. 34 projektu ustawy przekazuje obowiązek regulacji tej kwestii tzw. planom zabudowy, czyli nowej wersji planów miejscowych, art. 145 uchyla zapisy ewentualnej uchwały krajobrazowej).

2. Likwidacja kluczowego dla uchwały krajobrazowej obowiązku dostosowania istniejących reklam do nowych przepisów (art. 129).

3. Wprowadzenie nieistniejącego w ustawie krajobrazowej obowiązku odszkodowawczego gminy w przypadku ograniczenia możliwości wykorzystania nieruchomości na cele reklamowe (art. 130).

4. Likwidacja kluczowego dla uchwały krajobrazowej mechanizmu egzekucyjnego w postaci dziennych opłat karnych dla właściciela nośnika reklamowego za nieprzestrzeganie zapisów uchwały – przywracany jest nieskuteczny i powolny mechanizm postępowania PINB, gwarantujący oszustom praktyczną bezkarność (art. 113).

5. Obowiązek wykonywania stadium przejściowym pomiędzy uchwałą krajobrazową a planami zabudowy, tj. tzw. gminnych standardów urbanistycznych, które zapewne będą uchylane planami zabudowy (art. 46)

Źródła: www.warszawa.wyborcza.pl www.portalwarszawski.com.pl

Czytaj więcej

1 Komentarz

  1. Kolejny raz PiS staje w obronie polskich przedsiębiorców, gdyż PO-PSL, a w gminach PO z Lewakami chcieli podporządkować się kapitałowi zachodniemu i zlikwidować polską branżę reklamy. Dobrze się stało, że nabycie przez Sorosa akcji w AGORZE za 13 mln USD, która ma udziały w AMS zapaliło czerwone światełko.
    BRAWO PiS!

Skomentuj