Reklama

CWS BANER ad1A [03.11-06.12.23]

Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy. Wsparcie i dla uchodźców i dla pomagających Polaków

Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy. Wsparcie i dla uchodźców i dla pomagających Polaków
MŁ/PAP
07.03.2022, o godz. 15:09
czas czytania: około 5 minut
0

- Przyjęliśmy dzisiaj na posiedzeniu Rady Ministrów w trybie pilnym ustawę, która ma za zadanie zaproponować coś w rodzaju namiastki normalnego życia dla tych wszystkich osób, które do Polski już przyjechały - poinformował premier Mateusz Morawiecki.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

– Polacy dzisiaj zdają egzamin z solidarności. Tysiące polskich rodzin udzieliło schronienia dla naszych sąsiadów zza wschodniej granicy. Dziękuję Polskim rodzinom, które to zrobiły, dzięki temu nie ma konieczności tworzenia obozów dla uchodźców w Polsce – mówił Morawiecki.

Specjalna ustawa to nie tylko pomoc dla uchodźców z Ukrainy ale również gwarancja wsparcia dla Polaków, którzy przyjmują pod swój dach rodziny z Ukrainy.

Specustawa gwarantuje wsparcie finansowe dla Polaków przyjmujących rodziny z Ukrainy – 40 złotych na dzień, czyli około 1 200 zł miesięcznie. Będzie ono wypłacane przez dwa miesiące. Obywatele Ukrainy będą legalnie przebywać w Polsce 18 miesięcy – poinformował premier Mateusz Morawiecki.

 

 Co ureguluje specustawa?

  • Pierwszym wsparciem dla uchodźców z Ukrainy będzie jednorazowa wypłata 300 złotych

– Wiele osób, które przekraczają naszą granicę z Ukrainą, potrzebuje pierwszego wsparcia. Będzie nim możliwość, po odpowiednim zarejestrowaniu się, sięgnięcia po jednorazowe wsparcie w wysokości 300 zł – mówiła podczas poniedziałkowej konferencji szefowa MRiPS Marlena Maląg.

Podczas konferencji prasowej minister rodziny i polityki społecznej przekazała, że “polityka prorodzinna naszego państwa jest przede wszystkim nastawiona na inwestowanie w rodzinę, pomoc rodzinie”. Zaznaczyła, że obywatele Ukrainy będą tak samo traktowani jak obywatele Polski.

Powiedziała, że w cały proces wsparcia obywateli Ukrainy zaangażowani są ludzie dobrej woli. Dodała, że w pomoc włączają się także organizacje pozarządowe. Minister przekazała, że obywatele Ukrainy skorzystać będą mogli ze wsparcia w przebranżowieniu się.

  • Razem Możemy Więcej – program przebranżowienia pracowników

– Już dwa tygodnie temu ogłosiliśmy program, który będzie pozwalał, aby obywatele Ukrainy mogli korzystać ze wsparcia w przebranżowieniu się. To jest program Razem Możemy Więcej z budżetem 40 mln zł. Jest to wsparcie, które dostaną polskie instytucje, aby mogły przede wszystkim przyczynić się do włączenia obywateli Ukrainy na rynek pracy” – zaznaczyła Maląg.

  • Obywatele Ukrainy będą legalnie przebywać w Polsce 18 miesięcy

Specustawa gwarantuje wsparcie finansowe dla Polaków przyjmujących rodziny z Ukrainy – 40 złotych na dzień, czyli około 1 200 zł miesięcznie. Będzie ono wypłacane przez dwa miesiące. Obywatele Ukrainy będą legalnie przebywać w Polsce 18 miesięcy – poinformował premier Mateusz Morawiecki.

– Uchodźcy z Ukrainy muszą wiedzieć, że są na czas wojny bezpieczni, że mogą u nas w miarę normalnie żyć – mówił podczas konferencji prasowej premier Morawiecki. – Dzięki tej ustawie obywatele Ukrainy będą mogli przebywać w Rzeczypospolitej przez 18 miesięcy na zasadach legalnych: będą mogli podejmować pracę i ten okres będzie mógł zostać wydłużony do 3 lat, czyli o kolejne 18 miesięcy – dodał.

  • Wsparcie finansowe dla polskich rodzin przyjmujących uchodźców

– Ujęliśmy również w tej ustawie możliwość przekazania wsparcia finansowego rodzinom polskim, Polakom, którzy pod swój dach, do swojego domu przyjęli rodziny ukraińskie – poinformował Morawiecki. – To 40 złotych dziennie, czyli około 1200 złotych miesięcznie, które będzie trafiało do tych osób, które przyjęły osoby z Ukrainy, za pośrednictwem samorządów – dodał i przekazał, że to wsparcie będzie obowiązywało przez okres dwóch miesięcy.

  • Rezerwa celowa dla samorządów

Szef rządu mówił także o wsparciu dla samorządów. – Robimy specjalną rezerwę celową, która będzie poprzez wojewodów dystrybuowana do samorządów, które będą miały swoje cele określone w kontekście tej ustawy – przekazał.

– Jednostki samorządu terytorialnego otrzymają wsparcie finansowe potrzebne do realizacji wszelkich dodatkowych zadań w zakresie dostępu np. dzieci i młodzieży do systemu edukacji czy w kontekście służby zdrowia” – dodał Morawiecki.

  • Otwarty rynek pracy; Rejestracja pracowników z Ukrainy

– Nasz rynek pracy jest otwarty na obywateli z Ukrainy – powiedziała w poniedziałek minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Wskazała, że w przygotowanej przez rząd specustawie znalazły się przepisy dotyczące rejestracji pracowników z Ukrainy.

– Ustawa daje legalny pobyt i dostęp do pracy obywatelom Ukrainy w Polsce. Nasz rynek pracy jest otwarty. Mamy niskie bezrobocie (…). Jest chłonność, żeby obywatele z Ukrainy znaleźli pracę – powiedziała Maląg.

Wskazała, że w specustawie znalazły się przepisy dotyczące rejestracji pracowników z Ukrainy. – Pracodawca w ciągu 7 dni od zatrudnienia osoby będzie miał obowiązek zgłoszenia jej poprzez kanały elektroniczne praca.gov.pl, że daną osobę zatrudnił – przekazała minister.

Szefowa MRiPS na konferencji prasowej przypomniała o dotychczasowych działaniach rządu związanych ze wsparciem uchodźców z Ukrainy. Minister rodziny poinformowała, że w niedzielę rozmawiała ze swoją odpowiedniczką z Ukrainy o ewakuacji dzieci z domów dziecka. Wskazała, że w Stalowej Woli powstał ośrodek recepcyjny, do którego docierają wszystkie grupy dzieci ewakuowanych z Ukrainy.

  • Sytuacja dzieci z Ukrainy

-Wypracowaliśmy przepisy dotyczące tzw. opiekuna tymczasowego, aby jak najszybciej uregulować sytuację prawną dzieci z Ukrainy. Opiekunowie będą mogli występować w procesie edukacji, czy opieki medycznej – poinformowała Marlena Maląg i dodała, że kobiety z Ukrainy, które opiekują się dziećmi do lat 3, będą mogły zakładać domy opieki nad dziećmi. Samorządy również będą mogły podejmować decyzje o stworzeniu dodatkowych form wsparcia opieki żłobkowej dla takich dzieci – wyjaśniła.

– Zależy nam na tym, aby grupy dzieci, które przybywają do Polski z ukraińskich domów dziecka, nie były rozdzielane. Chcemy, aby trafiały do miejsca pobytu w grupie, którą znają. Dlatego też wprowadzamy udogodnienia, jeżeli chodzi o pieczę zastępczą – powiedziała Minister Rodziny i Polityki Społecznej. Dzięki temu wojewodowie będą mogli wyrażać zgodę na to, żeby samorządy mogły tworzyć dodatkowe miejsca dla pieczy zastępczych, rodzinnych domów dziecka, a także tej opieki instytucjonalnej.

– Dziś wszyscy łączymy się i solidaryzujemy z Ukraińcami. Ale przede wszystkim bardzo dziękuję rodakom, ludziom dobrej woli, którzy z serca pomagają uchodźcom dotkniętym wojną i szukającym pomocy – mówiła Marlena Maląg.

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

wewo ad2

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

envicon 2023 ad1a

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do #PomagamUkrainie
css.php
Copyright © 2023