Reklama

AD1A FAMAK [29.05-30.06.24]

W Chinach powstanie miasto-las

W Chinach powstanie miasto-las
dom
21.12.2017, o godz. 12:10
czas czytania: około 2 minut
0

Studio projektowe Stefano Boeri Architetti przygotowało niesamowity projekt miasta-lasu, którego najważniejszą funkcją jest walka z zanieczyszczeniami powietrza. Prace nad Liuzhou Forest City rozpoczną się w 2020 r.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

Pierwsze chińskie miasto-las autorstwa pracowni projektowej Stefano Boeri Architetti stanie się rzeczywistością. Znajdą się w nim biura, domy, hotele, szpitale i szkoły, które będą całkowicie pokryte przez roślinność. W planach nowa tkanka miejska pomieści 30 tys. ludzi, wchłonie prawie 10 tys. ton dwutlenku węgla i 57 ton zanieczyszczeń rocznie oraz wyprodukuje ok. 900 ton tlenu.

Liuzhiu Forest City powstanie w południowej części Chin, w regionie Liuzhou, wzdłuż rzeki Liujiang. Obszar miasta obejmie 175 hektarów. Nowa zielona metropolia będzie połączona z Liuzhou szybką koleją, a samochody elektryczne umożliwią indywidualny, ekologiczny transport do miasta.

Liuzhou Forest City będzie posiadało wszystkie cechy samowystarczalności energetycznej, jakie powinno posiadać ekologiczne i zrównoważone miasto. Do klimatyzacji wnętrz będzie wykorzystywana energia geotermalna, a do magazynowania odnawialnej energii – panele słoneczne. Największą innowacją projektu Stefano Boeri Architetti jest obecność roślin i drzew na każdym budynku, niezależnie od jego rozmiarów i funkcji. W Liuzhou Forest City będzie w sumie 40 tys. drzew i prawie milion roślin z ponad 100 gatunków.

Obecność roślin, nie tylko w parkach, ogrodach i wzdłuż ulic, ale również na fasadach budynków, pozwoli miastu na samowystarczalność energetyczną. Dzięki pochłanianiu dwutlenku węgla i szkodliwych pyłów (57 ton rocznie), miasto przyczyni się do poprawy jakości powietrza. Dzięki roślinności średnia temperatura powietrza zostanie zmniejszona, powstaną naturalne bariery dźwiękowe i zostanie poprawiona różnorodność biologiczna żywych gatunków. Zostaną wygenerowane nowe siedliska ptaków, owadów i małych zwierząt.

Prace nad Forest City rozpoczną się do 2020 roku. Będzie to zarówno pierwsze w Chinach, jak i na świecie innowacyjne miasto, które połączy samowystarczalność energetyczną, wykorzystanie energii odnawialnej ze zwiększeniem bioróżnorodności gatunkowej oraz zmniejszeniem zanieczyszczenia powietrza. Po sukcesie Vertical Forest w Mediolanie, pracownia Stefano Boeri Architetti planuje kontynuować badania nad nową generacją architektury i środowiska miejskiego, która ewoluuje w obliczu zmian klimatycznych.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

Ad3b IT W ZIELENI [17.04-25.06.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024