Pięć polskich nadmorskich gmin w województwie zachodniopomorskim chce stworzyć wspólny system rowerów miejskich Regiobike.

Dokument, dzięki któremu ma powstać sieć stacji rowerowych, został podpisany przez miasta Koszalin i Kołobrzeg oraz gminy Mielno, Ustronie Morskie i Będzino. List intencyjny na rzecz realizacji projektu Regiobike ma być podstawą do uzyskania dofinansowania.

Pieniądze mają pochodzić z Ministerstwa Rozwoju w ramach ogłoszonego konkursu „Human Smart Cities. Inteligentne miasta współtworzone przez mieszkańców”. Jak zapowiadają przedstawiciele samorządów, w przypadku gdy projekt uzyska dofinansowanie, zostanie opracowany model funkcjonowania roweru regionalnego z udziałem szerokich konsultacji społecznych.

– Koncepcja musi uwzględniać bardzo dużo aspektów, np. czy mieszkańcy chcą rowerów, które będą miały elektryczne wsparcie, gdzie jest największy ruch rowerzystów itp. Dopiero wówczas będziemy wiedzieli, ile stacji uruchomić i ile rowerów zakupić – mówi Urszula Miller-Grzybowska z Wydziału Rozwoju i Współpracy z Urzędu Miasta w Koszalinie.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj