Reklama

ad1A Powermeetings 27.02-02.03.2024

W Poznaniu będzie więcej skuterów elektrycznych "na minuty"

W Poznaniu będzie więcej skuterów elektrycznych
sm
09.05.2018, o godz. 9:26
czas czytania: około 3 minut
0

W Poznaniu rozwija się system „scooter-sharingu”, czyli wypożyczania skuterów na minuty. Do czerwca będzie ich już 100. Wszystkie maszyny są elektryczne, nie emitują spalin ani hałasu.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Scooter-sharing jest dostępny w Poznaniu od lipca zeszłego roku. Na razie skuterów Blinkee jest 30, ale do końca czerwca będzie ich już 100. Wprowadzane nowe maszyny będą miały ulepszenia.

Więcej mocy dla skuterów!

– Pojazdy w wersji 2.0 będą większe i mocniejsze – mówi Konrad Sierzputowski, przedstawiciel operatora scooter-sharingu z Blinkee. – Będą miały większe 12-calowe koła, które zagwarantują wyższy komfort jazdy, ale także bezpieczeństwo. Wyposażone zostaną również w silnik o mocy 3 KW. Dzięki niemu wyprzedzanie będzie bezpieczniejsze i bardziej dynamicznie.

Bezpieczeństwo jazdy zwiększą też przednie i tylne hamulce tarczowe, które w porównaniu z bębnowymi są bardziej niezawodne. Lepszą widoczność i niższe zużycie energii zagwarantują światła i kierunkowskazy w technologii LED. Nowe skutery wyposażono też w dłuższą kanapę, na której bez problemów usiądą na niej dwie dorosłe osoby. Zwiększy się również zasięg skuterów z 65 do 80 kilometrów na pełnym ładowaniu.

Jak wypożyczyć?

Aby wypożyczyć skuter, trzeba zarejestrować się w systemie za pośrednictwem aplikacji Blinkee lub strony internetowej, zlokalizować dostępny w okolicy pojazd i dokonać rezerwacji. Po zakończonej jeździe można pozostawić go w dowolnym miejscu w obrębie mapy dostępności skuterów. Oznacza to, że nie trzeba szukać konkretnego punktu, jak w przypadku wypożyczalni rowerów miejskich.

– Cały czas monitorujemy wielkość strefy. Na naszym facebookowym profilu użytkownicy mogą zgłaszać obszary, o które chcieliby powiększyć strefę, gdzie można zostawić skutery. Chcielibyśmy, aby w promieniu 200-300 metrów był dostępny skuter – wyjaśnia przedstawiciel firmy.

Ile kosztuje elektro-skuter?

Koszty korzystania ze scooter-sharingu są dużo niższe niż jazdy samochodem i porównywalne do kosztów jazdy komunikacją miejską. Za minutę jazdy skuterem Blinkee użytkownik musi zapłacić 69 groszy, przy czym maksymalna opłata za cały dzień to 69 zł. Po około 100 minutach jazdy naliczanie opłat zostaje wstrzymane i dalsza jazda odbywa się już za darmo, bez względu na liczbę wypożyczonych przez użytkownika pojazdów w danym dniu.

Istnieje również możliwość postoju, czyli zarezerwowania skutera na dłuższy czas – w takim przypadku opłata wynosi 9 groszy za minutę. Studenci oraz seniorzy mogą liczyć na 15 proc. zniżki, a każdy nowy użytkownik systemu po dokonaniu pierwszej wpłaty w wysokości min. 30 zł otrzyma 30 minut gratis. W przypadku wykorzystania środków na koncie skuter się nie zatrzyma – użytkownik po prostu wejdzie na ujemne saldo.

Każdy skuter ma dwa kaski oraz… jednorazowe czepki higieniczne na włosy. Firma Blinkee dysponuje ekipą z samochodem technicznym jeżdżącym po mieście, która może dokonywać drobnych napraw napraw i wymiany akumulatorów. Skutery jeżdżą z maksymalną prędkością 45 km/h.

Władze miasta zwracają uwagę, że nie finansują w żaden sposób wypożyczalni skuterów. To całkowicie prywatne przedsięwzięcie. Zwracają jednak uwagę, że skutery są ekologiczne i ciche, a dzięki nim, część kierowców może przesiąść się z aut na jednoślady, a to oznacza mniej spalin i mniejsze korki.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Drogi i komunikacja
css.php
Copyright © 2024