Włoski twórca streetart Mauro Palotta pracuje w Poznaniu nad nowym muralem. Praca powstaje na boku kamienicy przy ulicy Nowowiejskiego. Nową elewację będzie można podziwiać już od 1 października.

Maupal (pseudonim artysty) znany jest głównie z murali przedstawiających wizerunek papieża Franciszka. W jego twórczości nie brakuje też polityki i problemów społecznych. Najpopularniejszy mural Włocha, przedstawiający papieża lecącego w pozie supermana, powstał w 2014 roku w Rzymie.

Dwa lata później w sąsiedztwie placu św. Piotra namalował on Głowę Kościoła, która stoi na drabinie i maluje na ścianie grę w kółko i krzyżyk. Obraz nie spodobał się jednak władzom Watykanu i został zamalowany. Po tym wydarzeniu na pomysł zaproszenia Palotty do Poznania wpadli miejscy radni.

– To był impuls. Po tym jak mural Maupala został zniszczony, postanowiliśmy zaprosić go do Poznania. Skoro nie ma miejsca dla jego twórczości w Rzymie, znajdzie się u nas – mówi radny Marek Sternalski, który zainicjował projekt.

1 / 4

Włoch przyjął zaproszenie i wiosną przyjechał do Poznania, aby poznać miasto, porozmawiać z mieszkańcami oraz znaleźć miejsce dla swojego nowego dzieła. Maupal zdecydował, że mural powstanie w centrum, na ścianie kamienicy przy ulicy Nowowiejskiego. Na razie nie wiadomo co będzie przedstawiał.

– Daliśmy artyście całkowitą wolność twórczą. Palotta należy do malarzy, którzy nie powielają swoich dzieł i sami decydują o tym co chcą stworzyć. Nie spodziewamy się, że to co powstanie w Poznaniu będzie przypominało jego inne, słynne dzieła. Z naszych rozmów z Maupalem wynika, że podszedł on do tematu bardzo prospołecznie, dlatego myślimy, że będzie to mural niosący dobre wartości – powiedział radny Sternalski.

Opiekę nad projektem Maura Palotty powierzono Fundacji Malta. Zakończenie prac nad muralem planowane jest na koniec tygodnia. Wydarzeniem wieńczącym wizytę Maupala w stolicy Wielkopolski będzie niedzielny spacer “śladami poznańskich murali na Starym Mieście”. Wtedy też oficjalnie zaprezentowane zostaną efekty pracy Włocha.

Murale w polskich miastach. Gdzie najładniejsze? [GALERIA]

Czytaj więcej

Skomentuj