Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

W Poznaniu powstaje nowy mural. Premiera już wkrótce

W Poznaniu powstaje nowy mural. Premiera już wkrótce
jwo
27.09.2017, o godz. 9:24
czas czytania: około 2 minut
0

Włoski twórca streetart Mauro Palotta pracuje w Poznaniu nad nowym muralem. Praca powstaje na boku kamienicy przy ulicy Nowowiejskiego. Nową elewację będzie można podziwiać już od 1 października.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

Maupal (pseudonim artysty) znany jest głównie z murali przedstawiających wizerunek papieża Franciszka. W jego twórczości nie brakuje też polityki i problemów społecznych. Najpopularniejszy mural Włocha, przedstawiający papieża lecącego w pozie supermana, powstał w 2014 roku w Rzymie.

Dwa lata później w sąsiedztwie placu św. Piotra namalował on Głowę Kościoła, która stoi na drabinie i maluje na ścianie grę w kółko i krzyżyk. Obraz nie spodobał się jednak władzom Watykanu i został zamalowany. Po tym wydarzeniu na pomysł zaproszenia Palotty do Poznania wpadli miejscy radni.

– To był impuls. Po tym jak mural Maupala został zniszczony, postanowiliśmy zaprosić go do Poznania. Skoro nie ma miejsca dla jego twórczości w Rzymie, znajdzie się u nas – mówi radny Marek Sternalski, który zainicjował projekt.

Maupal mural Poznań 1
Maupal mural Poznań 2
Maupal mural Poznań 3
Maupal mural Poznań 4

Włoch przyjął zaproszenie i wiosną przyjechał do Poznania, aby poznać miasto, porozmawiać z mieszkańcami oraz znaleźć miejsce dla swojego nowego dzieła. Maupal zdecydował, że mural powstanie w centrum, na ścianie kamienicy przy ulicy Nowowiejskiego. Na razie nie wiadomo co będzie przedstawiał.

– Daliśmy artyście całkowitą wolność twórczą. Palotta należy do malarzy, którzy nie powielają swoich dzieł i sami decydują o tym co chcą stworzyć. Nie spodziewamy się, że to co powstanie w Poznaniu będzie przypominało jego inne, słynne dzieła. Z naszych rozmów z Maupalem wynika, że podszedł on do tematu bardzo prospołecznie, dlatego myślimy, że będzie to mural niosący dobre wartości – powiedział radny Sternalski.

Opiekę nad projektem Maura Palotty powierzono Fundacji Malta. Zakończenie prac nad muralem planowane jest na koniec tygodnia. Wydarzeniem wieńczącym wizytę Maupala w stolicy Wielkopolski będzie niedzielny spacer “śladami poznańskich murali na Starym Mieście”. Wtedy też oficjalnie zaprezentowane zostaną efekty pracy Włocha.

Murale w polskich miastach. Gdzie najładniejsze? [GALERIA]

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Gospodarka przestrzenna
css.php
Copyright © 2024