Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

W szwajcarskich ściekach płynie złoto. Jest warte niemal 2 mln $

W szwajcarskich ściekach płynie złoto. Jest warte niemal 2 mln $
Gabriela Jelonek
11.10.2017, o godz. 16:10
czas czytania: około 1 minuty
0

Naukowcy z Federalnego Instytutu Nauki i Technologii Wodnej w Szwajcarii w najnowszych badaniach ścieków wykazali, że w kanalizacji płynie... złoto i srebro o łącznej wartości około 1,8 mln dolarów!

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

Z badań wynika, że w niektórych regionach kantonu Ticino rocznie ze ścieków można odzyskać nawet 43 kg złota. Skąd się tam wzięło? To najprawdopodobniej pozostałości, które wypływają z kilku pobliskich rafinerii złota. Ale to nie jedyne znalezisko. W szwajcarskich osadach ściekowych znajduje się także srebro. Szacuje się, że rocznie jest go około 3 ton o łącznej wartości ok. 1,7 mln dolarów.

Okazuje się, że zawartość kruszców w niektórych ściekach jest tak duża, iż prawdopodobnie będzie można je odzyskiwać. Eksperci zbadali wody ściekowe w 64 oczyszczalniach i nie wykluczają wdrożenia programu recyklingu metali szlachetnych. Do szwajcarskich rafinerii co roku trafia około 70% wydobywanego na świecie złota.

Źródło: Bloomberg

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024