Reklama

envicon 2023 ad1a

W Toruniu kreatywnie o miastach

W Toruniu kreatywnie o miastach
Judyta Więcławska
10.05.2017, o godz. 18:24
czas czytania: około 3 minut
0

Planowanie przestrzeni współczesnych miast może być kreatywne. Tego właśnie chcą dowieść młodzi naukowcy i studenci z różnych ośrodków akademickich, a także przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego, podczas trwającej właśnie w Toruniu konferencji „Miasto kreatywnie”.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa i Warsztaty są organizowane w dniach 10-12 maja w Toruniu. Zaproponowana przez organizatorów tematyka dotyczy zarówno teoretycznych, jak i metodycznych zagadnień związanych z planowaniem kreatywnych przestrzeni w miastach. Uwzględniono też przegląd praktycznych rozwiązań, a także nowe idee urbanistyczne w miastach, miejsce pokolenia Y w kreowaniu przestrzeni miast, community arts, a także recykling przestrzeni postindustrialnych czy też GIS w projektowaniu urbanistycznym.

Magdalena Szmytkowska z Uniwersytetu Gdańskiego uważa, że świadomość potrzeby nowego spojrzenia na funkcjonowanie ośrodków miejskich jest już wyraźnie zaznaczona. W jej opinii współczesne miasta koncentrują się na swoim wizerunku a niekoniecznie już na rozwoju gospodarczym czy społecznym. Tymczasem niejednokrotnie za sloganem marketingowym nie idą konkretne działania, które powinny być realizowane.

Toruń chce być miastem kreatywnym, wciąż się rozwijając i odpowiadając na potrzeby swoich mieszkańców. Między innymi z tego względu to właśnie tutaj realizowany jest projekt Gen – Y City – Get the swing of the city, finansowany ze środków unijnych. Założeniem przedsięwzięcia jest promowanie rozwoju przedsiębiorstw innowacyjnych. W jego ramach podejmuje się działania mające za cel zatrzymanie w mieście kapitału intelektualnego pokolenia Y (urodzonych po 1980 r.). Wszystko po to, by tak dostosować miasto do wymagań jego użytkowników, w tym przypadku głównie studentów, by ci znaleźli tu pracę zgodnie ze swoim wykształceniem. Tym bardziej, że na rynku pracy jednym z najbardziej rozwijających się sektorów jest sektor kreatywny, o czym zapewniała Ewelina Rejs z Biura Toruńskiego Centrum Miasta. Stąd też przeprowadzane są ekspertyzy, których efektem mają być dane, w jaki sposób młodzi ludzie postrzegają Stare Miasto. Oprócz tego, w ramach projektu, organizowane są międzynarodowe spotkania, dzięki którym miasta partnerskie dzielą się dobrymi praktykami w zakresie kreatywnego zarządzania swoimi ośrodkami.

W wyniku długofalowej pracy ma powstać katalog propozycji rozwiązań lokalnych problemów, tzw. Zintegrowany Plan Działania. Będą się w nim znajdować konkretne rozwiązania problemów, z którymi borykają się młodzi, kreatywni ludzie z pokolenia Y. W wyniku realizacji projektu miasto Toruń uzyska wiedzę nt. działań jakie należy podjąć, aby odpowiadać na potrzeby tych osób i tym samym wspierać różne nowoczesne przedsięwzięcia.

W ramach spotkania sporo uwagi poświęcono ekologii. Prelegenci wskazywali na światowe przykłady zeroemisyjnych miast (jak np. Masdar City w Zjednoczonych Emiratach Arabskich), zalety tworzenia zielonych dachów a także rozwój odnawialnych źródeł energii w Polsce i na świecie i ich wpływ na kształtowanie przestrzeni miejskiej. Jednocześnie poddano w wątpliwość rozwój farm wiatrowych w bliskim sąsiedztwie miast w odniesieniu do nowych obostrzeń prawnych. Z badań Bereniki Ryszkowskiej z UMK Toruń wynika, że farmy wiatrowe, które choć stanowią dominantę w krajobrazie, przez mieszkańców są postrzegane jako bardzo potrzebne.

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

envicon 2023 ad1a

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2023