Reklama

envicon 2023 ad1a

Warszawa oczyszcza ulice i torowiska zużytą wodą z basenów

Warszawa oczyszcza ulice i torowiska zużytą wodą z basenów
R.G.
21.09.2023, o godz. 14:30
czas czytania: około 2 minut
0

Samorząd miasta stołecznego Warszawy systematycznie wykorzystuje wodę z miejskich basenów do porządków na ulicach i torowiskach. W bieżącym roku Zarząd Oczyszczania Miasta zagospodarował w ten sposób 2,5 mln litrów wody. A od początku stosowania tej metody, użyto już łącznie 9 mln litrów.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

Jak informuje warszawski stołeczny magistrat, w tegorocznej akcji udostępniania wody na potrzeby oczyszczania ulic i torowisk uczestniczyło 10 warszawskich pływalni.

Od czerwca do września bieżącego roku, ZOM pobrał stamtąd łącznie 2,5 mln litrów wody. Wodą tą zatankowano zbiorniki w 270 pojazdach służb oczyszczania, które w okresie letnim na mokro oczyszczały stołeczne jezdnie i torowiska.

Szukają proekologicznych rozwiązań

– Zmiany klimatu, których konsekwencje obserwujemy na co dzień, objawiają się także niedoborami wody – wyjaśnia Robert Szymański, zastępca dyrektora ds. technicznych Zarządu Oczyszczania Miasta w Warszawie. – Przeciwstawiając się postępującym skutkom globalnego ocieplenia, szukamy proekologicznych rozwiązań. Jednym z nich, stosowanym przez nas już trzeci rok, jest ponowne wykorzystywanie wody z miejskich basenów. W tym czasie odzyskaliśmy już 9 milionów litrów wody. Wodą tą można racjonalnie gospodarować na każdym poziomie, nie tylko domowym, a każda inicjatywa przyczyniająca się do łagodzenia obecnej trudnej sytuacji hydrologicznej ma duże znaczenie – zaznacza Robert Szymański.

Bez zakłóceń pracy pływalni

Dodajmy, ze pobór wody z warszawskich pływalni zorganizowano w taki sposób, żeby nie zakłócać funkcjonowania tych ośrodków sportowych. Do przeprowadzenia akcji wykorzystywano wakacyjne przerwy techniczne, podczas których baseny są opróżniane.

Woda zamiast do kanalizacji trafiała więc do zamiatarek i zmywarek, a następnie była używana do porządków na ulicach w mieście.

– Akcja przeprowadzana była też w momencie, gdy mija już czas konieczny do ulotnienia się preparatów używanych do dezynfekcji w basenach, dzięki czemu woda jest neutralna dla ludzi i środowiska oraz czyszczonych powierzchni – podkreśla Robert Szymański, zastępca dyrektora ds. technicznych ZOM.

10 pływalni i OSP

Podczas tegorocznej akcji Zarząd Oczyszczania Miasta współpracował z 10 pływalniami, czyli: OSiR Wawer, DOSiR Praga-Północ, OSiR Praga-Południe, SCS Aktywna Warszawa Polonia, CRS Bielany, CSR Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, OSiR Praga-Południe Wodnik, OSiR Targówek, OSiR Żoliborz, Park Wodny Moczydło i Ośrodek Inflancka.

Natomiast sprzęt do przepompowywania zapewniała i obsługiwała Ochotnicza Straż Pożarna z Wesołej. Tego rodzaju proekologiczna współpraca z miejskimi ośrodkami sportu trwa od 2020 r.

1300 km ulic w Warszawie 

Warszawski ZOM odpowiada za sprzątanie 1300 km ulic oraz torowisk tramwajowych. Od wiosny do jesieni każda z nich jest czyszczona na mokro przynajmniej raz w tygodniu. Pozostałymi ulicami zajmują się m.in. urzędy dzielnic, zarządcy osiedli oraz GDDKiA.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

envicon 2023 ad1a

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2023