Reklama

envicon 2023 ad1a

Warszawa: sieć trakcyjną porośnie bluszcz

Warszawa: sieć trakcyjną porośnie bluszcz
jw
30.09.2021, o godz. 12:36
czas czytania: około 2 minut
0

Tramwaje Warszawskie dwoją się i troją, by wprowadzać coraz więcej zieleni w tkankę miasta. Po zielonych torowiskach przyszedł czas na zielone słupy tramwajowe w trzech miejscach stolicy.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

To pionierski projekt – słupy tramwajowe wyglądające jak wielkie zielone pergole. Pilotażowy program objął trzy ulice: Prostą, Aleje Jerozolimskie i Puławską.

Odporne i efektowne

– Przy siedemnastu słupach zasadziliśmy bluszcz w trzech gatunkach, który oplecie słupy tramwajowe. Wybraliśmy winobluszcz pięciolistkowy i dwie odmiany winobluszczu trójklapowego. To rośliny odporne na ciężkie warunki – nie przeszkadza im mróz, silne słońce i nie wymagają dużej ilości wody. Jesienią kolor ich liści zmienia się na czerwony, nie potrzebują podpór i rosnąc potrafią zaczepić się nawet na dość gładkich powierzchniach. Rośliny dorastają średnio nawet do 15 m, będą wymagały skracania i przycinania. Projekt ma na celu sprawdzenie, który gatunek najlepiej daje sobie radę na słupach tramwajowych. Dzięki temu będzie można zazieleniać kolejne miejsce w Warszawie. – zaznaczają pracownicy Tramwajów Warszawskich.

Jak dotąd polskie przedsiębiorstwa tramwajowe nie sadziły kompleksowo roślin na słupach podtrzymujących sieć trakcyjną. Inspiracją ku wprowadzeniu tego typu rozwiązań w Warszawie są m.in. realizacje we Fryburgu Bryzgowijskim w Niemczech.

Stolica skąpana w zieleni

Warszawa może poszczycić się ponad 25 km zielonych torów. Sukcesywnie tradycyjna konstrukcja torowisk zastępowana jest zielonym dywanem. Stołeczni tramwajarze wprowadzają nowe gatunki roślin, które rosną wzdłuż szyn. Rezygnują z trawy, która wymaga podlewania na rzecz rozchodnika. To roślina, którą eksperymentalnie posadzono na ul. Obozowej, a teraz dzięki temu, że nie potrzebuje podlewania trafia na inne ulice. To szczególnie ważne przy ocieplającym się klimacie i braku wody w Polsce.

Zielone torowiska, słupy porośnięte roślinnością to tylko niektóre z pomysłów wdrażanych przez Tramwaje Warszawskie. W perspektywie najbliższych dwóch lat na trasie do Wilanowa, nawet w węższych miejscach, mają pojawić się specjalnie formowane drzewa. Drzewa pojawią się także na części peronów, pasażerowie będą mogli czekać na tramwaj w cieniu. Większość torowisk na tej trasie i na trasie na ul. Kasprzaka będzie pokryta rozchodnikiem. Tramwajarze prowadzą też badania nad kolejnymi metodami zazieleniania torów tramwajowych.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

envicon 2023 ad1a

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2023