Reklama

envicon 2023 ad1a

Wycinka drzew na terenach zabytkowych. Nowelizacja weszła w życie

Wycinka drzew na terenach zabytkowych. Nowelizacja weszła w życie
dom
19.01.2018, o godz. 9:58
czas czytania: około 3 minut
0

Od czwartku obowiązują zmienione przepisy dotyczące usuwania drzew lub krzewów z terenów nieruchomości wpisanych do rejestru zabytków. Większa ochrona roślin jest możliwa dzięki nowelizacji ustaw o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami oraz o ochronie przyrody z 24 listopada 2017 r.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

Zgodnie z postanowieniami znowelizowanego art. 83f ust. 1 pkt 3 ustawy o ochronie przyrody obecnie obowiązek uzyskania zezwolenia nie występuje w przypadku zamiaru usunięcia drzew, których obwód pnia na wysokości 5 cm nie przekracza:

  • 80 cm – w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego,
  • 65 cm – w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego,
  • 50 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew.

Nowelizacja porządkuje zasady wycinki drzew z terenów nieruchomości wpisanych do rejestru zabytków. Od tej chwili wojewódzki konserwator wydaje stosowne zezwolenia już na podstawie ustawy o ochronie przyrody.

Przypomnijmy – 9 września 2017 r. weszła w życie nowela ustawy o ochronie zabytków, która przewidywała, że wojewódzcy konserwatorzy będą wydawać na jej podstawie zezwolenia na wycinkę, jednak jednocześnie nie stosowano większości przepisów ustawy o ochronie przyrody, w tym dotyczących kar za nielegalną wycinkę. W rezultacie, z jednej strony należało się zwracać o zgodę na wycięcie nawet małego drzewka o obwodzie pnia poniżej 5 cm, co było sprzeczne z logiką i np. utrudniało wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych, z drugiej zaś nie przewidywano kar za masową wycinkę starodrzewia. Ta prawna luka przez kilka miesięcy spędzała sen z powiek wielu osobom nadzorującym zaprojekowaną zieleń w zabytkowych parkach i ogrodach.

Obowiązujące od czwartku przepisy określają, że priorytet w wypadku wycinki drzew na terenach nieruchomości wpisanych do rejestru zabytków będą miały jednak przepisy ustawy o ochronie przyrody. To na ich podstawie wojewódzcy konserwatorzy zabytków będą wydawać zezwolenia na wycinkę konkretnych drzew. Kończy to absurdalność przepisów o ochronie zieleni na terenie zabytkowych ogrodów i parków. Oznacza to także, że w przypadku nielegalnej wycinki drzew, właściciel nieruchomości może zapłacić dwukrotność opłaty, jaką się wnosi za wycinkę. Przykładowo – za nielegalne wycięcie brzozy o obwodzie nieco ponad 100 cm grozi kara 6,6 tys. zł.

Opłaty za wycinkę płacić będzie się na podstawie rozporządzenia ministra środowiska w sprawie wysokości stawek opłat za usunięcie drzew i krzewów. Przewiduje ono nieco inne niż ustawa zasady mierzenia obwodu pnia dla potrzeb wydania zezwolenia – obwód drzew mierzony musi być na wysokości 130 cm. Stawka dla drzew o obwodzie do 100 cm będzie niższa, a dla grubszych – wyższa. Na przykład za wycięcie kasztanowca białego o obwodzie 250 cm będzie trzeba zapłacić ok. 7,2 tys. zł.

Nowelizacja przewiduje również, że dla zabytkowych ogrodów i parków konserwator nie będzie wydawał już dodatkowego pozwolenia na podstawie przepisów konserwatorskich. Podstawą prawną zmiany przepisów jest nowelizacja ustawy o ochronie zabytków DzU z 3 stycznia 2018 r., poz. 10.


Pełną analizę prawną znowelizowanych przepisów autorstwa radcy prawnego Krzysztofa Gruszeckiego znaleźć można w styczniowym wydaniu miesięcznika “Zieleń Miejska”.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

envicon 2023 ad1a

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2023