Wiceminister Krzysztof Bolesta na Radzie UE ds. Energii

Wiceminister Krzysztof Bolesta na Radzie UE ds. Energii
E. M.
04.06.2024, o godz. 11:57
czas czytania: około 3 minut
0

Konkluzje w sprawie rozwoju zrównoważonych sieci energetycznych były głównym tematem rozmów podczas posiedzenia Rady UE ds. Energii które odbyło się 30 maja 2024 r. w Brukseli. Polskę reprezentował wiceminister klimatu i środowiska Krzysztof Bolesta.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Podczas posiedzenia Rada UE przyjęła konkluzje w sprawie rozwoju zrównoważonych sieci energetycznych. Konkluzje są kluczowym elementem w procesie transformacji energetycznej, a ostateczne ich brzmienie to współpraca i kompromis państw członkowskich.


 

– Popieramy konkluzje w sprawie rozwoju zrównoważonych sieci energetycznych i mamy nadzieję, że będą one punktem wyjścia do dalszych dyskusji na ten temat. Są one głównym elementem transformacji naszych systemów energetycznych. W kontekście kosztów związanych z transformacją, podkreślamy, że dla Polski kluczowa jest kwestia zapewnienia odpowiedniego finansowania i poszukiwania jego nowych źródeł – powiedział wiceminister.

Polski sektor gazowy w pełni zdywersyfikowany

W dyskusji na temat REPower w 2 lata po jego ogłoszeniu wiceminister zaznaczył, że Polska całkowicie zaprzestała importu rosyjskiej ropy, oleju napędowego oraz benzyny. Polski sektor gazowy jest też w pełni zdywersyfikowany. Wiceminister podkreślił również, że osiągnięcie celu REPower EU wymaga wprowadzenia kompleksowych sankcji.

– Gratuluję wszystkim miejsca, w którym jesteśmy. Nie było to łatwe, ale cele RePower EU zostały już w znacznej mierze zrealizowane. Przed nami jednak wciąż wiele działań w tym zakresie. Polska poczyniła już w zakresie dywersyfikacji znaczne postępy. Zostaną one dalej wzmocnione dzięki kolejnym sankcjom wobec Rosji, które wejdą w życie w kolejnych miesiącach – podsumował wiceminister.

Przedmiotem debaty na Radzie UE ds. Energii było również podsumowanie Europejskiego Zielonego Ładu, w zakresie wdrażania celów efektywności energetycznej i energii odnawialnej.

– Zostały już ustalone ambitne cele na rok 2030 i powinniśmy skupić się na ich realizacji, biorąc jednocześnie pod uwagę kwestię konkurencyjności europejskiej gospodarki – mówił wiceminister.

Konieczna realizacja celów sektorowych 

Wiceminister zwrócił też uwagę, że z powodu wysokich cen energii UE traci na konkurencyjności. Polska poczyniła duże postępy w odchodzeniu od paliw kopalnych i rozwoju OZE, jednakże realizacja poszczególnych celów sektorowych, zwłaszcza dla transportu, może okazać się problematyczna. Dlatego też rozważenia wymaga dalsze utrzymywania celów sektorowych.

Polska podniosła także kwestię przeprowadzania aukcji Funduszu Innowacyjnego na 2024 r. dotyczących produkcji wodoru odnawialnego pochodzenia niebiologicznego.

– Istotne jest, aby wsparcie UE dla nowej produkcji wodoru gwarantowało sprawiedliwą dystrybucję i równe szanse dla wszystkich inwestorów – mówił wiceminister.

Sprawiedliwa transformacja 

Polska poparła również podniesioną przez Czechy i Słowację kwestię konieczności wzmocnienia sprawiedliwej transformacji:

– Sprawiedliwa transformacja nie została jeszcze w pełni zrealizowana w regionach, gdzie istotny jest sektor kopalny. Jej realizacja będzie wymagała stabilnego finansowania, również w kolejnej wieloletniej perspektywie finansowej – podsumował wiceminister.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024