Reklama

AD1A FITE 2024 [09.07-21.08.24]

Wieluń uruchomił motywacyjny system gospodarki odpadami

Wieluń uruchomił motywacyjny system gospodarki odpadami
sm
16.07.2018, o godz. 10:08
czas czytania: około 2 minut
5

W Wieluniu zaczął działać Motywacyjny System Gospodarki Odpadami. W mieście ustawiono automaty do segregacji, a korzystający z nich mieszkańcy za najlepsze wyniki otrzymają nagrody.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

Utworzenie Motywacyjnego Systemu Gospodarki Odpadami możliwe było dzięki uczestnictwu Wielunia w programie gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ) Ministerstwa Środowiska. W jego ramach 5 gmin otrzyma w sumie 45 mln zł na promocję i wdrażanie zasad circular economy.

Wieluń na drodze do GOZ

Istotą GOZ jest doprowadzenie do sytuacji,  w której dana gmina (lub społeczność) praktycznie nie wytwarza odpadów, a wszystkie uważane za nie do tej pory frakcje są wykorzystywane ponownie w różnych procesach biologicznych lub technologicznych jako surowce wtórne.

Program motywacyjny w Wieluniu ma wzmocnić segregację odpadów “u źródła”, czyli wśród mieszkańców, zmienić na lepsze ich dotychczasowe przyzwyczajenia. Pomóc w tym ma system nagród dla najwyższego wyniku w segregacji odpadów opakowaniowych.

Punkty za odpady – jak to działa?

System EcoTech odnotowuje wrzucenie odpadów do automatu segregującego tzw. reverse-vending machine (RVM). W zamian za to przypisuje mieszkańcom punkty na karcie elektronicznej i w aplikacji mobilnej. Za najlepsze wyniki w zbiórce odpadów uczestnicy programu otrzymują nagrody, a surowce wtórne trafiają do przemysłu recyklingowego.

System działający w Wieluniu opiera się w całości na polskiej myśli inżynierskiej i wykorzystuje dwa elementy: system informatyczny (platforma EcoTech System z Krakowa) oraz prototypy automatów do segregacji. Automaty przyjmują na razie tylko butelki PET i puszki aluminiowe.

Projekt powstał przy współpracy z Ministerstwem Przedsiębiorczości i Technologii, Ministerstwem Środowiska oraz Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska w ramach prac Międzyresortowego Zespołu ds. Innowacyjności “Mapa drogowa gospodarki o obiegu zamkniętym dla Polski”.

W ministerialnym pilotażu oprócz Wielunia biorą udział gminy Krasnobród, Łukowica, Sokoły i Tuczno.

Źródło: Gmina Wieluń

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (5)


Tadeusz Babicz

Komentarz #12889 dodany 2018-07-16 10:40:22

Co tam się zamyka? Chyba się zatyka?. Automaty, już to analizowano, w tym wypadku, tak się nadają do segregacji śmieci, jak do robienia dzieci. Puszki w Polsce zbiera się z taką skutecznością, że tylko mogą nam w innych krajach pozazdrościć. Co może być przydatne to identyfikacja śmiecących. A tak w ogóle to za co mają te gminy dostać po prawie 10 mln? To jest kpina. Tak uważam. System to procedura od początku do końca procesu, a nie zaklinanie rzeczywistości. Od takich pomysłów tylko utopimy pieniądze, które można wykorzystać w sposób skuteczny ekologicznie, ekonomicznie i społecznie.


LUCa Modric

Komentarz #12890 dodany 2018-07-16 11:06:05

juz widzę te kolejki facetów przed automatem dmuchających w pet-y bo zgniecionych ta maszyna nie przyjmuje heheh rozwiązanie Tomry które w niemcech się nie spełniło to cisna do nas heheh


olo

Komentarz #12910 dodany 2018-07-17 00:01:22

A jakieś konkrety jak to działa? Bo w opisie same laurki, ale wiem z doświadczenia, że takie laurki to są setki mil dalekie od prawdy...


KTOŚ

Komentarz #12923 dodany 2018-07-17 15:06:18

A nie można rozwiązać problemu butelek. Sklep przyjmuje tylko na wymianę, albo po okazaniu paragonu. Zmuszenie sklepów, że muszą przyjmować butelki kaucyjne rozwiązuje PRZYNAJMNIEJ 1 problem, bez kosztów. Dla przykładu w każdym większym sklepie w Czechach stoją automaty do butelek, wydają "kwitek" za przyjęte butelki, który jest odliczany od zakupów. NIKT NIE ŻĄDA BY ZA ODDANE BUTELKI KUPIĆ PIWO...

Komentarz #12951 dodany 2018-07-19 11:31:34

KTOŚ napisał/a:

A nie można rozwiązać problemu butelek. Sklep przyjmuje tylko na wymianę, albo po okazaniu paragonu. Zmuszenie sklepów, że muszą przyjmować butelki kaucyjne rozwiązuje PRZYNAJMNIEJ 1 problem, bez kosztów. Dla przykładu...

Sklepy SĄ zobowiązane przyjąć każdą ilość szklanych opakowań zwrotnych, jednak nie mają obowiązku wypłacenia kaucji jeśli np. klient nie kupił pełnych butelek w danym sklepie. Klient zazwyczaj żąda zapłaty za puste butelki podczas gdy sklepy nie mają w tym interesu, bo trzeba przyjęte butelki ręcznie posegregować i zmagazynować.

Reklama

AD2 AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024