Jak informuje słupski magistrat, akcja ma na celu promowanie nawyków konsumpcyjnych wśród mieszkańców poprzez zachęcenie do picia wody z kranu jako oszczędnej i zdrowej formy żywieniowej. Celem akcji „Eko-spotkania w namiocie”, organizowanego 22 marca br., jest też zwrócenie uwagi na rolę wody w codziennym życiu.
Mniej plastikowych opakowań
Intencją organizatorów eventu jest również zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej konieczności oszczędzania i racjonalnego retencjonowania wody, w tym kształtowanie proekologicznych postaw związanych ze zmniejszeniem ilości plastikowych odpadów opakowaniowych po wodach mineralnych kupowanych w sklepach.
Do udziału w akcji, w dniu 22 marca br. (godz. 9.00-13.00), przed ratuszem, Urząd Miejski Słupsk, zaprosił Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o., Wodociągi Słupsk Sp. z o.o. i Trzy Fale Sp. z o.o.
Dyskusja i konkursy
Mieszkańcy będą mogli porozmawiać z fachowcami o szeroko rozumianej ekologii, w tym o roku o roli wody i o właściwej segregacji odpadów komunalnych i ich redukcji.
Przewidziano też inne aktywności promocyjne, takie jak test wiedzy o recyklingu, wodny konkurs plastyczny, Konkursy: „Wodna zagadka”, „Wodny bohater”, krzyżówkę „Wodni odkrywcy”. Mieszkańcy miasta, którzy przyłączą się do zabawy otrzymają materiały promujące ekologiczny styl życia.
Czysta słupska „kranówka”
Jak zapewnia słupski magistrat, miejscowa „kranówka” jest czysta i bezpieczna, a także tania i zawsze dostępna. Picie wody z kranu jest ekologicznie i ekonomicznie uzasadnione. A napełnienie litrowej butelki wodą kranową kosztuje średnio około 3 grosze. Dla porównania – co podkreśla UM Słupsk – koszt zakupu wody ogólnodostępnej w sklepie, to niekiedy równowartość 250 butelek kranówki. Ponadto, wykorzystując butelki wielokrotnego użytku do napełniania ich wodą do picia mamy z głowy problem z plastikowymi opakowaniami.
Woda z mikroelementami
Dodajmy, że woda, która płynie w słupskich kranach, w 100% pochodzi z ujęć głębinowych. Wydobywana jest ze studni, które sięgają do 100 metrów w głąb ziemi. Woda ta bogata jest w cenne składniki mineralne, wśród nich wapń i magnez. Słupska woda po wydobyciu ze studni trafia do sieci wodociągowej, skąd trafia wprost do naszych kranów.
Historia Światowego Dnia Wody
Światowy Dzień Wody, w dniu 22 marca, ustanowiony został przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych. Od 1993 roku ŚDW obchodzony jest pod innym hasłem. W tym roku wydarzenie to jest promowane hasłem: “Woda dla pokoju” i ma na celu zwrócenie uwagi na znaczenie słodkiej wody w życiu człowieka i jej odpowiedzialności za zrównoważone gospodarowanie zasobami. Chodzi o podjęcie działań na rzecz przeciwdziałania globalnemu kryzysowi wodnemu, w celu wsparcia celu zrównoważonego rozwoju, a myślą przewodnią jest: woda i urządzenia sanitarne dla wszystkich do 2030 r.
Komentarze (0)